Shrnutí jarní části sezony

9.6.2021

Břeclavští veslaři s příchodem jara po dlouhých měsících konečně mohli usednout do lodí a vyrazit na trénink na řeku Dyji. Závodů, na které se všichni po dlouhém „půstu“ těšili, se zpočátku mohli účastnit pouze uchazeči o reprezentaci, s postupným uvolňováním protiepidemických opatření ale bylo možné uspořádat první letošní závody i pro mladší věkové kategorie.

Na začátku března se zájemci o seniorskou reprezentaci účastnili šestikilometrového měřeného tréninku na skifech a dvojkách v Praze. Panovaly velmi náročné a neregulérní podmínky, foukal silný protivítr a tvořily se vlny. Dalibor Neděla se však s nepřízní počasí z mužských skifařů vypořádal nejlépe a s patnácti sekundovým náskokem zvítězil. Markéta Nedělová na skifu mezi ženami skončila na slušném osmém místě. Aleš Pospíšil byl kvůli nemoci ze startu na těchto závodech omluven.

Na základě vytrvalostního závodu pak ústřední trenér Jakub Makovička sestavil ze závodníků kategorie seniorů A posádky a veslaře a veslařky do 23 let ponechal na skifech a dvojkách, aby se v polovině dubna utkali na kontrolních a nominačních závodech v Račicích. Dalibor Neděla na skifu opět potvrdil svou dominanci, když suverénně zvítězil jak v jízdě na čas, tak i v rozjížďce a ve finále. Součtem časů z těchto tří jízd překonal druhého závodníka v pořadí o dvacet vteřin. Aleš Pospíšil prokázal, že se na skifu stále lepší, a skončil šestnáctý z celkem třiceti tří startujících. Markéta Nedělová se účastnila nominačního závodu na čtyřce bez kormidelníka žen a tato posádka si svými výsledky zajistila možnost startu na mezinárodní scéně.

Na začátku května proběhl šestikilometrový test na vodě také pro uchazeče o reprezentaci z řad juniorů. Břeclavský klub měl na závodech trojnásobné zastoupení – dva skifaře a jednu dvojku. Nejlépe se vedlo Matějům Haladymu a Kašíkovi na dvojce, kteří projeli cílem jako druzí. Čtrnáctý na skifu skončil Petr Polášek a patnácté místo patřilo Martinu Ježkovi, který však mířil mnohem výš a tímto výsledkem si zkomplikoval nominaci na kontrolní závody.

V polovině května seniory do 23 let čekaly další kontrolní závody, kde startovali na dvojskifech, které byly sestaveny na základě výsledků závodů z dubna. Dalibor Neděla usednul do dvojskifu s parťákem z Dukly Danielem Noskem a i tentokrát odcházel neporažen. Ve všech čtyřech jízdách tato dvojice suverénně zvítězila a zajistila si tak místo v reprezentační párové čtyřce do 23 let. Aleš Pospíšil se závodníkem z Jindřichova Hradce Martinem Kubíčkem také předvedli slušné výkony a dostali možnost ucházet se o místo v reprezentační osmě nebo čtyřce.

O necelý týden později proběhly v Račicích také kontrolní závody juniorů. Na ty se vypravili všichni čtyři břeclavští junioři, kteří absolvovali „šestikilák“ v Otrokovicích, ale protentokrát Martin Ježek s Petrem Poláškem spojili síly ve dvojce. Součtem časů ze dvou závodních jízd bylo určeno celkové pořadí, ve kterém Matějům patřila třetí příčka a Martinovi s Petrem šestá. Bohužel to však ani v případě Matějů nestačilo na nominaci do juniorského reprezentačního týmu.

Od 15. do 17. května probíhala v krásném prostředí jezera Rotsee ve švýcarském Lucernu závěrečná olympijská kvalifikace. Při ní mají veslaři z celého světa poslední možnost zajistit si letenku do Tokia a to tehdy, pokud budou první nebo druhou lodí ve finále A. Markéta Nedělová se těchto závodů účastnila na čtyřce bez kormidelníka. V opravné jízdě, kterou musela děvčata absolvovat po nevydařené rozjížďce, se jim podařilo porazit loď Německa a postoupit do finále A, což bylo jejich cílem. Tam už se však ukázalo, že soupeřky jsou výkonnostně mnohem dál než česká čtveřice, která skončila šestá.

V květnu a červnu také konečně proběhly první „závody“ i pro mladší kategorie. Na měřených trénincích v Hodoníně a Otrokovicích se našim závodníkům dařilo, oficiální výsledky však bohužel nejsou k dispozici. Ve fotogalerii na webových stránkách klubu jsou k vidění alespoň fotografie z Hodonína.

Poslední z „jarních“ akcí, na které měl břeclavský klub své zastoupení, bylo červnové III. kolo světového poháru v italské Sabaudii, která je českým veslařům známá jako místo podzimních a jarních soustředění. Dalibor Neděla zde spolu s parťáky startoval na párové čtyřce ve složení, ve kterém se v červenci představí na mistrovství světa do 23 let v Račicích. I když tato posádka projela cílem finále A až jako šestá, „ostudu neudělala“, držela se se zbytkem závodního pole a tento důstojný výkon je příslibem k blížícímu se mistrovství světa.

Nestačí než doufat, že následujících pár měsíců covid veslařům sezonu už nepřekazí a budou si moci kvalitně zazávodit.