Primátorky: veslařský svátek s několikanásobným finálovým zastoupením Slováckého veslařského klubu

7.6.2022

Veslařský svátek – tak lze označit slavné závody Pražské primátorky. Již jejich 109. ročník letos na Vltavě proběhl o víkendu 4. a 5. června. V pátek jim předcházely závody párových osmiveslic mladšího žactva a univerzitních osem.

Nejočekávanějším byl hlavní závod osem mužů, kde břeclavské barvy hájil Aleš Pospíšil ve společenství s veslaři z pražského Hamru. Po rozjížďkách, kdy měla právě tato loď nejrychlejší čas a porazila s náskokem loď ČVK Praha, ve které byl veslovodem břeclavský odchovanec a olympionik z Ria Lukáš Helešic, byla tato posádka mírným favoritem.  „Startovat v hlavním závodě před televizními kamerami je čest pro každého veslaře. Závod byl velmi vyhecovaný, já jsem startoval poprvé v hlavním závodě mužů, a navíc proti Lukášovi. Po startu až do slavné zatáčky, cca 800 metrů po startu, byly lodě Slávie, my a ČVK Praha na stejné úrovni. Po zatáčce si všechny lodě dávají nástup – trhák, který nejlépe vyšel vítězné Slávii a až do cíle ještě náskok mírně navýšila,“ hodnotil v cíli Aleš Pospíšil konečné druhé místo.

Reklamu Slováckému veslařskému klubu účastí v živém vysílání České televize udělala také Markéta Nedělová startující na skifu. V tomto závodě nestačila pouze na olympioničku a momentálně nejlepší skifařku v republice, Lenku Antošovou, a skončila tedy stejně jako Aleš Pospíšil druhá.

Nejblíže k vítězství měla osmiveslice žáků ve společenství s veslaři z ČVK Brno. Souboj před cílem vyšel lépe sveslované posádce z Olomouce, která před naší lodí zvítězila o 1,4 vteřiny. Ve stříbrné posádce seděli Lukáš Kašík, Jiří Třináctý a Tomáš Bartolčic.

Ve finálovém závodě osmiveslic dorostenců skončila naše posádka ve společenství s veslaři z Bohemians na slušném čtvrtém místě. Zde zastupovali Břeclav bratři Denis a František Zaliberovi, Alex Novák a Martin Rejda.

Ve skifu můžu nás reprezentovali Aleš Suský a Petr Rampula. Sítí rozjížděk, opravných jízd a semifinále se nakonec lépe podařilo projít Aleši Suskému, který skončil ve finále B na třetím místě a celkově obsadil osmé místo.

Dvě vítězství jsme z Primátorek do Břeclavi přeci jen přivezli. Už v pátek byla Markéta Nedělová členkou vítězné posádky Univerzity Karlovy v závodě univerzitních osem. V sobotních závodech veteránů zvítězili Zdeněk Šil a trenér Josef Akai ve společenství s Ostravou a Hodonínem před Olomoucí, Slávií a dvěma loděmi Bohemians. V následujícím závodě starších veteránů vybojovali druhé místo za lodí ČVK Praha Karel Vaněk, Václav Tuček a kormidelník Milan Koníček ve společenství s veslaři z Olomouce, Hodonína a Mělníka.  V závodě veteránek se umístila Slávka Kouřilová ve společné posádce s Ostravou a ČVK Brno na čtvrté pozici.