Mladé břeclavské naděje bojovaly na brněnské přehradě

29.5.2016

V pátek 20. 5. se na brněnské přehradě uskutečnilo veslařské dorostenecké mistrovství středoevropských států CEFTA a o víkendu 45. ročník Mezinárodní brněnské regaty juniorů. Regata je testem připravenosti juniorských reprezentačních posádek před mistrovstvím světa, protože kromě nejlepších českých posádek se jí již tradičně účastní také silná konkurence ze zahraničí. V letošním roce se přihlásili závodníci ze Slovenska, Polska, Rakouska, Německa – celkem bylo přihlášeno bezmála 500 posádek. Sobotní závody provázelo slunečné počasí a mírný vítr, v neděli však byly odpolední jízdy kvůli silnému nárazovému větru zkráceny a všechny se startovaly z mety 1000 metrů.

Na dorostenecké páteční „CEFTĚ“ z břeclavských reprezentovali českou republiku Dalibor Neděla, Aleš Pospíšil a kormidelník Lukáš Nešpor na čtyřce s kormidelníkem, zbytek posádky doplnili veslaři z Neratovic. Tato sestava se složila na základě výsledků z dubnových kontrolních závodů. Kluci zvítězili systémem start-cíl a v cíli měli náskok dvou délek na druhou loď České republiky. Bylo překvapením, že i druhá česká posádka porazila ambiciózní loď z Maďarska.

Stejná posádka, jen bez Lukáše Nešpora, se na Mezinárodní regatě juniorů probojovala do nedělního finále „A“ ve čtyřce bez kormidelníka. Zde kluci potvrdili kvalitu, když o 15 vteřin porazili nejlepší českou posádku („cefťáckou“ čtyřku bez) a s vítěznými reprezentanty z Polska bojovali až do posledního metru. V cíli nejen je mrzel rozdíl 0,7 vteřiny na vítěze. Ve stejném závodě startovala také druhá „narychlo složená“ posádka z Břeclavi Adam Jurčík, Dominik Kučera, Lukáš Panáček, doplněná závodníkem z Piešťan, která projela cílem třetí ve finále“B“. Po vyčerpávajícím závodě čtyřek si ve dvojce Dalibor Neděla a Aleš Pospíšil přijeli pro čtvrté místo.

Juniorky Klára Nosková a Leona Balgová skončili na dvojce taktéž na čtvrtém místě a na čtyřce ve společenství s veslařkami z Loun na místě pátém. Junior Jakub Klimovič v nedělním děleném závodě skončil ve skifu třetí.

Do tohoto veslařského klání byly vloženy i závody žactva. V disciplíně párové čtyřky starších žáků startovaly dvě posádky z Břeclavi. Pro druhé místo ve finále „A“ si dojela posádka ve složení Patrik Ptáčník, Timon Vlašic, Jan Turek, Petr Polášek s kormidelníkem Lukášem Nešporem. Druhá posádka ve složení Šimon Helešic, Danny Kubík, Tobiáš Mitrič, Adam Maurič, na kormidle Lukáš Panáček zvítězila ve finále „B“, celkově tedy obsadila sedmé místo. Ve dvojskifech žáků překvapila posádka Patrik Ptáčník a Timon Vlašic krásným druhým místem za loňskými mistry republiky z LS Brno.

V kategorii žaček Břeclav reprezentovala na čtyřce párové Madgalena Novotná ve společenství s veslařkami z Olomouce, které společně vybojovaly druhou příčku. Poté Magdaléna zasedla do dvojskifu s Aničkou Balgovou a v silně obsazeném závodě cílem projely na pěkném třetím místě.