Mistrovství světa s účastí tří břeclavských závodníků je již minulostí

30.9.2022

Grand Finale, jak pořadatelé nazvali rozlučkový závod Ondřeje Synka, uzavřel více než týdenní mistrovství světa seniorů, které probíhalo v Račicích. Náš klub zde reprezentovali hned tři zástupci – Dalibor Neděla, Markéta Nedělová a Martin Ježek.

Dalibor Neděla, nyní již startující v dresu Dukly Praha, se na mistrovství světa představil v párové čtyřce spolu s kolegy Filipem Zimou, Tomášem Šišmou a Janem Fleissnerem. Bohužel naše posádka s průběhem mistrovství světa nebyla spokojena. Do šampionátu vstoupila šestým místem v rozjížďce, ze které do semifinále postupovaly pouze dvě lodě, a tak ji čekala opravná jízda. V té si čeští závodníci vybrali obrovskou smůlu, když jim postup do semifinále uniknul o pouhých šest desetin. Vyrovnaný souboj s ostatními loděmi přitom sváděli až do poslední pětistovky. Působení na mistrovství světa tato čtveřice uzavřela třetím místem ve finále C, tedy celkovým 15. místem. Kluci jistě pomýšleli na lepší umístění, ale bohužel jejich forma směrem k vrcholu sezóny měla spíše sestupnou tendenci.

Markéta Nedělová na mistrovství světa usedla spolu s Alicí Prokešovou z Brna do dvojskifu. V rozjížďce „moravský“ dvojskif obsadil páté místo, a tak své naděje na postup do semifinále upínal na opravnou jízdu. V té se patnáct set metrů držel se zbytkem startovního pole, v poslední pětistovce ale holkám došly síly a cílem projely opět jako páté. Toto umístění je „poslalo“ do finále C. Smůla se však nevyhnula ani jim a do poslední jízdy mistrovství světa náš dvojskif pro nemoc Alice nemohl nastoupit v obvyklé sestavě. Strokyni lodi narychlo nahradila Veronika Činková, závodnice lehkých vah, avšak takto složený dvojskif nedosáhl na lepší než páté místo ve finále C. Markéta si tedy z mistrovsví světa odváží celkové 17. místo.

Benjamínek reprezentace, Martin Ježek, se v Račicích představil na osmě, ve které strávil téměř celou sezonu – startoval na ní na světovém poháru, mistrovství světa i Evropy do 23 let a vše završil mistrovstvím světa seniorů. Česká sestava pojala rozjížďku spíše jako „zahřívací jízdu“ a skončila s velkým odstupem pátá. V opravné jízdě už se ale kluci projevili jako správní závodníci. Byť skončili opět pátí, a „spadli“ tedy do finále B, svedli hezký souboj o čtvrté místo s lodí Ukrajiny. Úkolem, který od své trenérky Ivy Uhlové do finále B dostali, bylo oplatit Ukrajině porážku z opravné jízdy. To se povedlo na výbornou, česká loď cílem projela se 4,5vteřinovým náskokem na osmu Ukrajiny a ve finále B skončila čtvrtá. Martin si tedy při své první sezoně mezi seniory připisuje na konto celkové 10. místo z mistrovství světa.

Všem třem našim závodníkům děkujeme za reprezentaci naší země i našeho klubu!