Mistrovství ČR veslařů

28.6.2010

Na jediné české regulérní veslařské dráze v Račicích se konalo tří dnů bylo roztaženo Mistrovství republiky žactva a dorostu.

Na tradičně nejnákladnější akci břeclavského klubu se odjíždělo v několika etapách. Trenér Akai odvezl na závěrečné soustředění do místa konání starší žačky, které se připravovali s děvčaty z Lysé a Hodonína na nepárovou čtyřku. Dorostenka Anežka Buzrlová ladila svoji formu na skifu a junioři Martin Mikýsek a David Malík se připravovali na nominační závod na dvojskifu. Ve čtvrtek se už do Račic sjížděla veslařská mládež bojovat o tituly mistrů České republiky a medaile pro nejlepší posádky.

Z Břeclavi vyjely dva mikrobusy. Jeden ze Stavby a údržby silnic od pana Balcara táhl vlek s loděmi a druhý, který laskavě zapůjčila firma Alba byl plně obsazen mužskou částí starších žáků a juniorů Jožky Akaie a Honzy Krátkého. Ti se pro změnu jeli připravovat do Račic na nominační závod ve čtyřce s kormidelníkem, kde druhou půlku tvořili veslaři z Tatry Smíchov. Jedinou výjimkou v tomto mužném vozidle byla mladší žačka Iva Bortlíková, která se po bezmála čtyřhodinové jízdě nejvíc těšila na opuštění milé společnosti ohleduplných mladých mužů.

Řidič Zdeněk Šil se v podstatě v Račicích jenom otočil, vypřáhl vlek, přátelsky naložil řidiče autobusu Lodních sportů Brno a vracel se zpět do Břeclavi. Po tradičním upřesňování noclehů, se nakonec vše usídlilo a mohlo se plně věnovat jenom veslování. Žákovské mistrovství je z hlediska počtu účastníků, rozmanitosti startovního pole a množství zajímavých soubojů nejatraktivnějším veslařským závodem mládeže. Vesluje zde skutečně vše co má ruky, nohy a udrží se na lodi.

Na druhé straně jsou zde již vyspělí závodníci, kterým jde o tituly. Síto rozjížděk, semifinále a finále je skutečně husté a tak je pro někoho úspěchem postup do semifinále, které zaručovalo závodění v sobotu i v neděli. Jedinou, která nepostoupila do semifinále byla Iva Bortlíková, která se z postupového místa na dvojskifu obrátila těsně před cílem. Tak se z krásné nové závodní kombinézy stal úbor plovací. Po loňském zklamání se podařilo břeclavským starším žákům splnit sen o zlatých medailích v nejprestižnějších kategoriích. Zatím co nejsilnější sestava Petr a Richard Rampulovi, Lukáš Helešic a Ludvík Koňařík musela o prvenství velmi tvrdě bojovat s lodí Neratovic, o čtyři hodiny později na klasické čtyřce, kde nahradil Petra Rampulu, Kryštof Kouřil, zbytku závodního pole ujeli hned po startu a v cíli to byl patnácti vteřinový náskok a tím i zisk druhé šerpy pro Mistry republiky.

Petr Rampula se pokoušel navázat na svoji tříletou neporanitelnost na skifu. V rozjížďkách a v semifinále se jezdilo na postup a hlavně se šetřily síly na nedělní finále. Podle dosavadních výsledků měli šanci na zisk medailí čtyři skifaři. Do půlky závodu si v nevýhodné čtvrté dráze držel Petr třetí, čtvrté místo, ale pak už každým tempem šel břeclavský veslař na první místo. V závěru si mohl dovolit vypustit a projet cílem s rukama nad hlavou po čtvrté za sebou jako vítěz. Na čtyřce se dařilo i žačkám, když Dagmar Nováková s Markétou Akaiovou byly členky stříbrné posádky, kterou tvořily ještě děvčata z Hodonína a Lysé nad Labem. Na kormidle této lodi jel Richard Rampula.

Dorostenci Roman Pafkovič a David Cupal zasedli do čtyřky se závodníky Přerova. Protože na naší lodi jeli chvíli před jejich startem svůj závod o titul žáci, jela tato posádka na vypůjčené lodi. Přesto dokázali, že umí bojovat a dojeli si celkem nečekaně pro bronzové medaile. Ještě lepší, vyzrálý výkon předvedli na dvojce bez kormidelníka, když se z posledního místa probojovali těsně za medailové pozice na čtvrté místo. Velmi smutným bylo naopak čtvrté místo pro Jakuba Starnovského na skifu, když přišel o medaili v závěrečných metrech.

Stejně tak si oplakala svoji čtvrtou pozici a bramborovou medaili na skifu i párové čtyřce Robina Bolečková. Páté místo párové čtyřky dorostenců i třetí místo v malém finále druhé párovky starších žáku Davida Haladyho, Kryštofa Kouřila, Lukáše Košťála a výsledky dalších břeclavských lodí představují významný bodový přínos do bodování klubů v Českém poháru. Mimořádně úspěšný víkend SVK Břeclav podtrhl v závěrečné královské disciplíně Jakub Starnovský, který byl členem  stříbrné osmy. Na kormidle žáků jezdil Aleš Suský, které se v Račicích soustředil hlavně na nominační závody na Mistrovství světa v Bělorusku, které se jely na konec nedělního pořadu.