Lukáš Helešic se stal mistrem světa

12.8.2014

Obrovským úspěchem skončilo Mistrovství světa juniorů v Hamburgu. Lukáš Helešic spolu s Miroslavem Jechem (ČVK Pardubice) získali zlaté medaile v závodě dvojek bez kormidelníka. Za celé mistrovství nepoznali porážku a ve finále zaskočili všechny soupeře.

Ve finále se česká dvojka postavila proti posádkám Německa, Rakouska, Jihoafrické republiky, Řecka a Rumunska. Po předchozích zkušenostech z regaty v Mnichově a Mistrovství Evropy v Belgii se očekával výrazný start Německa a Rakouska a nástup Rumunska v polovině trati, proto naše loď zvolila před závodem odpovídající taktitku. Hned od startu ovšem bylo jasné, že tempo závodu udává česká dvojka. Nástup Německa se nekonal a Rakušané se drželi pouze s odstupem za naší posádkou.

V polovině trati nastoupila podle předpokladu posádka Rumunska a náskok stáhla na méně než půl lodě. To byl ovšem podnět pro veslovoda Helešice a ten zavelel k tvrdému nástupu, na který již Rumuni nedokázali zareagovat. Přesně tuto taktiku trénovala naše posádka při závěrečných soustředěních pod dohledem trenéra Josefa Akaie. Po nástupu už bylo jasné, kdo se stane mistrem světa. S výrazným odstupem zvítězila břeclavsko-pardubická dvojice Lukáš Helešic a Miroslav Jech.

Po dojetí do cíle skočil trenér Josef Akai do vody, aby pogratuloval klukům k zisku zlatých medailí. Před závodem se totiž se svými svěřenci vsadil. Při státní hymně a pohledu na stoupající českou vlajku všichni tři plakali štěstím…

Mistři světa

Mistři světa