Dalibor Neděla s Alešem Pospíšilem ovládli kontrolní závody

24.4.2018

Veslaři Slováckého veslařského klubu se o uplynulém víkendu zúčastnili v severočeských Račicích kontrolních závodů reprezentačních výběrů a nevedli si vůbec špatně. Svoji dominanci v kategorii juniorů potvrdili i v této sezoně Aleš Pospíšil s Daliborem Nedělou, kteří na dvojce bez kormidelníka nedali svým soupeřům šanci.

Naše juniorská posádka začala závody poněkud vlažněji, když v první finálové jízdě kluci obsadili třetí místo, ale následující dvě jízdy již suverénně vyhráli a především jejich čas, kterým o šestnáct vteřin překonali sedmiminutovou hranic, napovídá, že i letos jsou na sezónu dobře připraveni. Ústřední trenér mládeže pozval na kontrolky pouze šest nejlepších posádek v republice, z toho pět z pražských klubů, a kritériem pro hodnocení byl jednak součet umístění z každé finálové jízdy, a také součet všech časů. V obou ukazatelích naše juniorská posádka výrazně předčila ostatní konkurenty a jednoznačně si řekla o nominaci na prestižní mnichovskou mezinárodní regatu, kde se rozhodne o její účasti na květnovém mistrovství Evropy ve Francii.

Jak poznamenal trenér našich veslařů Josef Akai, v první jízdě jeli naši veslaři poněkud křečovitě, protože to byl letos jejich první soutěžní závod na klasické dvoukilometrové distanci. Navíc u soupeřů bylo znát, že se začátkem jara připravovali v Itálii, kde najezdili tolik potřebný počet kilometrů. Naše posádka celý březen čekala, až počasí dovolí vyjet na odlehčovací kanál Dyje. Každopádně Dalibor s Alešem v dalších dvou finálových jízdách předvedli skvělé výkony a zaslouženě, a především jasně zvítězili.

Výborně si vedla mezi dospělými čerstvá mistryně republiky na šest kilometrů Markéta Nedělová. Mezi skifařkami v kategorii do 23 let s přehledem zvítězila, když druhou v pořadí porazila v páteční jízdě na čas startované v třicetivteřinových intervalech a sobotním finále A téměř o osm, respektive tři sekundy. Markéta potvrdila výbornou formu ze začátku sezóny a také ona si rázně řekla o reprezentační dres. V následujícím období ji čekají dvě vystoupení na mezinárodních regatách v Essenu a Ratzeburgu a na základě výsledků z těchto německých závodů se uzavře konečná nominace na mistrovství světa do 23 let v polské Poznani.

Břeclav měla své zástupce také v dorostenecké kategorii, kde se na dvojce bez kormidelníka představila nově složená posádka Petr Polášek s Martinem Ježkem. Svým vystoupením v Račicích chlapci velmi mile překvapili. Podařilo se jim postoupit do finále B, kde obsadili třetí, celkově deváté místo. Pro Martina s Petrem to byla první konfrontace s konkurencí na takovéto úrovni a jako nováčci si nevedli vůbec špatně.  Za zmínku stojí i výsledky břeclavských odchovanců – dorostenka Magda Novotná, hájící barvy Pardubic, skončila na skifu pátá a Lukáš Helešic na dvojce bez kormidelníka se svým parťákem Jakubem Podrazilem nenechali nikoho na pochybách, kdo je nejlepší, a bezpečně na kontrolních závodech zvítězili.