Bronz pro Alexe Nováka z XXIX. MČR v jízdě na veslařském trenažeru

22.2.2022

Po roční pauze, kdy se boj o mistrovské medaile musel uskutečnit virtuálně, se závodníci sešli v neděli 20. února 2022 ve sportovní hale Univerzity Palackého v Olomouci. Ve startovní listině figurovali téměř všichni čeští účastníci Olympijských her v Tokiu a nechyběli ani ti nejlepší z břeclavského veslařského klubu. Závod bylo možno sledovat v on-line přenosu na internetu i v místní TV.

Jako první z SVK se v dorostenecké kategorii představily Sofie Koršálová a Tereza Oslzlá, které startovaly na tomto velkém podniku poprvé a přijely do Olomouce především načerpat zkušenosti. Obě děvčata si výrazně zlepšila osobní maxima a neskončila výrazně pozadu.

V nejvíce obsazeném závodě dorostenců skončili naši „prvoročáci“, bratři František a Denis Zaliberovi, v polovině startovního pole. O rok starší Alex Novák se ukázal jako skutečný bojovník a v dramatickém závodě, kde o medaile bojovalo v každém tempu pět závodníků, vydobyl bronzovou medaili. Alexův čas na dva kilometry (6:30) byl shodný s časem, kterým v dorostencích suverénně zvítězil břeclavský olympionik Lukáš Helešic.

V juniorech se příliš nedařilo Matěji Kašíkovi (29. místo), ani Matěji Haladymu (28. místo), kteří jsou postavami více předurčeni spíše k závodům na vodě.

V ženách si naopak velmi dobře vedla a břeclavské barvy hájila Markéta Nedělová, která svým šestým místem a časem potvrdila oprávněnost nominace v širším reprezentačním ženském kádru.

V závodě mužů lehkých vah bylo škoda zaváhání Petra Rampuly v druhé části závodu, kde v tu chvíli bojoval o stupně vítězů. Konečný výsledek a sedmé místo v dané konkurenci není i tak špatným výsledkem.

V hlavním závodě mužů jsme měli hned tři zástupce v elitní „A“ jízdě.  Zde startovalo šestnáct „Dukláků“, mezi které se statečně vměstnali i naši závodníci. Aleši Pospíšilovi po příliš rychlém začátku chyběly v poslední fázi síly a obsadil 20. místo. „Valtický“ Martin Ježek se naopak zrychleným koncem umístil časem 6:10 jako dvanáctý a Dalibor Neděla startující za Duklu Praha s časem 6:08 skončil na osmém místě. Vzhledem k tomu, že všichni tři naši muži jsou v kategorii do 23 let, jsou jejich výkony zároveň i nominací na jarní reprezentační soustředění.

Tímto trenažérovým mistrovstvím skončila „kondiční“ zimní příprava a jakmile to jen trošku půjde, veslaři se přesunou na vodu.