Břeclavští veslaři úspěšní v anketě o nejlepšího sportovce okresu

8.2.2015

Mnozí to čekali, byla to logická volba. Králem sportovců na Břeclavsku se stal dálkař Lokomotivy Břeclav Radek Juška. Převzal pomyslnou korunu po bývalé oddílové kolegyni Markétě Malarikové. Letos za sebou nechal další mistryni republiky, veslařku Anežku Buzrlovou, a kapitánku prvoligových břeclavských volejbalistek Lucii Slobodovou. Mezi mladými nadějemi sportu zvítězil také podle očekávání úspěšný medailista z juniorského mistrovství Evropy, světa i olympiády mládeže, břeclavský veslař Lukáš Helešic.

V sále starobřeclavského kulturního domu zavládla v pátek večer slavnostní atmosféra. Poprvé pod patronátem České unie sportu si převzal ocenění pro nejlepšího sportovce okresu Radek Juška. Jednadvacetiletý atlet, jenž letos přestoupil do pražského Olympu, získal loni v únoru titul halového mistra republiky a svůj triumf obhájil v srpnu i pod otevřeným nebem, když skočil osobák 794 cm.

Limit na evropský šampionát mu přesto o jediný centimetr unikl. „Je to můj první a bohužel z důvodu přestupu do Prahy asi i poslední takový titul. Proto si ho velice vážím. Chtěl bych touto cestou poděkovat panu Chlumeckému, bez jeho vedení bych teď nebyl tam, kde jsem,“ vzpomněl si Juška na svého bývalého trenéra.

Zástupci břeclavských sportů měli v první desítce výraznou převahu. Mezi ně se vešla jen tvrdonická judistka Jana Konečková, lednický softbalista Michal Holobrádek a popický jezdec Pavel Koláček. Raritou je, že v nejlepší desítce dospělých se ocitlo deset různých sportů. To mezi talentovanými sportovci do 20 let vyčnívala břeclavská atletika, která měla v první pětce tři zástupce.

Mezi kolektivy dospělých se letos neočekával žádný velký boj. Vzhledem k tomu, že fotbalisté MSK i hokejoví Lvi za sebou měli kritické sezony se záchranou na poslední chvíli, byl to vlastně jen pomyslný souboj mezi extraligovými stolními tenistkami a břeclavskými ragbisty, kteří hned v první ostré sezoně vyhráli dolnorakouskou¬ ligu.

Z titulu se nakonec radovaly stolní tenistky, loni stříbrný celek ženské extraligy. Osobností okresu se stal trenér úspěšných veslařů Helešice nebo Buzrlové Josef Akai. Ten tak dostal předčasný dárek k padesátinám. „Byla to opravdu životní sezona. Překonat ji může snad jen to, kdybych měl svěřence na olympiádě. Což není vzhledem k Lukášově výkonnosti nemožné,“ narážel na přestup Helešice do pražské Dukly a jeho šanci zúčastnit se příští olympijský her v Brazílii.

Za Akaie porota usadila loňského padesátníka, kouče atletů Zbyňka Chlumeckého a trenérku juda Věru Krásnou.

Nově se volila i sportovní akce roku. Tou bylo zvolené loňské Hustopečské skákání, elitní výškařský mítink, který se za pár dní dočká již šestnáctého pokračování.

Zatímco všechny kategorie volila odborná porota, o sportovce-sympaťáka se zasloužili čtenáři Břeclavského deníku a týdeníku Nový život. Ti svými hlasy zvolili veslařku Anežku Buzrlovou. „Takovou čtenářskou anketu jsem ještě nevyhrála, musím říct, že mě to docela překvapilo,“ tvrdila bezprostředně o svém vítězství mladá veslařka. V pořadí druhého, atleta Adama Horáka, porazila o pouhé dva hlasy.

Výsledky ankety sportovec roku 2014 na Břeclavsku

Sportovec roku – jednotlivci:

1. Radek Juška (atletika, TJ Lokomotiva Břeclav), 2. Anežka Buzrlová (veslování, SVK Břeclav), 3. Lucia Slobodová (volejbal, Lokomotiva Břeclav), 4. Jana Konečková (judo, TJ Sokol Tvrdonice), 5. Vivien Ellö (stolní tenis, MSK Břeclav), 6. Jan Hloch (fotbal, Břeclav), 7. Radovan Kaděra (silový trojboj, Power Břeclav), 8. Radek Zháňal (lední hokej, HC LVI Břeclav), 9. Michal Holobrádek (softbal, Bulldogs Lednice), 10. Pavel Koláček (jezdectví, TJ Palava Popice)

Družstva – dospělí:

Stolní tenistky MSK Břeclav

Talent roku (do 20 let):

1. Lukáš Helešic (veslování, SVK Břeclav), 2. Ondřej Vodák, 3. Adam Horák, 4. Matěj Osička (všichni atletika, TJ Lokomotiva Břeclav), 5. Magdaléna Novotná (veslování, SVK Břeclav)

Družstva – mládež:

1. Martin Drabálek a Štěpán Urbánek – kolová, Sokol Šitbořice, 2. Kolektiv mladších žáků SVK Břeclav – veslování, 3. Lady Stars Hustopeče – taneční skupina

Osobnosti:

Josef Akai – veslování

Zbyněk Chlumecký – atletika

Věra Krásná – judo, sebeobrana

Sportovní akce roku:

Hustopečské skákání 2014

Sportovec – sympaťák Deníku:

1. Anežka Buzrlová (veslování) 159 hlasů, 2. Adam Horák (atletika) 157 hlasů, 3. Petr Jadrný (motocyklový závodník) 149 hlasů, 4. Radim Stráník (rugby) 75 hlasů, 5. Ivana Kratochvílová (krasobruslení) 68 hlasů, 6. Roman Paulík (atletika) 61 hlasů, 7. Markéta Nedělová (veslování) 60 hlasů, 8. Nikol Barkócziová (silový trojboj) 46 hlasů, 9. Michal Holobrádek (softbal) 40 hlasů, 10. Radek Juška (atletika) 31 hlasů

Autor: Martin Daneš (www.breclavsky.denik.cz)