Břeclavští veslaři na MS

20.9.2022

Od neděle 18. 9. se koná v Račicích nedaleko Prahy  dlouho očekávané Mistrovství světa ve veslování. O významu této události svědčí to, že záštitu nad ní převzal předseda vlády ČR Petr Fiala. Po sportovní stránce je tato akce důležitá hlavně z toho důvodu, že už dva roky se žádné takové velké utkání nejlepších veslařů světa nekonalo díky covidu. Loni sice byla olympiáda, ale ta měla přísně omezený počet nominovaných účastníků. Na letošní MS v Račicích přijede 1600 veslařů ze 64 zemí.

Slovácký veslařská klub Břeclav se může pochlubit tím, že do bojů na MS zasáhnou hned tři jeho členové. Dalibor Neděla je stálým členem čtyřky párové, která je vlajkovou lodí české reprezentace. Sedí v ní mladí závodníci s velkou perspektivou pro OH v Paříži. Loni získal Dalibor na této lodi zlato na MS do 23 let právě v Račicích. Uvidíme, jak se jim bude dařit letos.  

Benjamínkem v reprezentaci je devatenáctiletý Martin Ježek, který byl nominován od osmy mužů. Tato posádka je také složena z mladých závodníků a pro Martina je to výtečná příležitost sbírat zkušenosti.

Velmi příjemným překvapením je účast Markéty Nedělové, sestry Dalibora, která si vyjela účast na MS v srpnovém nominačním závodě. Poprosili jsme Markétu, aby nám popsala, jak  to vše probíhalo:

„Myšlenku, abychom na nominačním závodě s mou parťačkou Alicí jely místo původně plánované čtyřky dvojskif, vnukla našemu trenérovi bývalá vynikající reprezentantka a olympijská vítězka Mirka Topinková Knapková. Byť jsme na dvojskifu neměly mnoho času na přípravu, kterou navíc narušily mé zdravotní problémy, dokázaly jsme při nominačním závodě na začátku srpna po pár společných trénincích si místo v reprezentaci vyjet. Bomba to byla hlavně pro Alici, která vesluje teprve tři roky a shodou okolností se stejně jako Mirka Knapková před veslařskou kariérou věnovala atletice. Začal tak pro nás koloběh soustředění – nejdřív čtrnáctidenní vysokohorská příprava ve Svatém Mořici a Livignu, potom týden v Měříně na Slapské přehradě. Na MS se obě moc těšíme, ale zároveň máme strach, že realita v podobě porovnání se světovou špičkou bude tvrdá. Každá předjetá loď pro nás tedy bude znamenat úspěch. Skvělé je, že letošní MS seniorů proběhne u nás, v Račicích. Vnímám to jako výhodu – známé prostředí člověku dodá na klidu a velmi se těším na domácí fanoušky, kteří snad vytvoří tu správnou, „hecující“ atmosféru!“

Pokud budete chtít fandit břeclavským veslařům, můžete přijet osobně do Račic, anebo je sledovat při přímých přenosech na ČT4. Držme jim palce.

Slávka Kouřilová