Aleš Suský sedmý na mistrovství světa v beach sprintu

18.10.2022

Od pátku do neděle se ve waleském Saundersfootu konalo mistrovství světa v příbřežním veslování na krátké trati – beach sprintu. Česká republika a zároveň i Slovácký veslařský klub zde měly v kategorii skifu mužů své zastoupení – Aleše Suského. Ten si z Velké Británie odváží skvělé sedmé místo!

Aleš se do reprezentačního týmu České republiky nominoval vítězstvím v srpnovém závodě na sečské přehradě poblíž Pardubic. Ve Velké Británii ho čekal souboj se čtyřiadvaceti závodníky z celého světa. Závody Beach Sprints jsou divácky atraktivní záležitostí a probíhají následovně: závod je odstartován na pláži, zhruba 50 metrů od moře, a úkolem závodníka je co nejrychleji doběhnout ke své lodi a nasednout do ní. Následuje dvěstěpadesátimetrový slalom mezi bójemi s otočkou okolo třetí z nich. Závodník se poté napřímo, bez slalomu, vrací na pláž, kde vysedá z lodi a sprintuje k cílové čáře. Tam mačká tlačítko, kterým zastavuje časomíru.

Postupové klíče pro plážové sprinty jsou poměrně komplikované. V případě Alešova závodu s pětadvaceti startujícími veslaři nejdříve absolvovali první „časovku“, ze které osm nejrychlejších postoupilo do rozjížděk. Následovala druhá jízda na čas, které se účastnili nepostoupivší závodníci z první jízdy a z níž opět osm nejrychlejších postoupilo do rozjížděk. Šestnáct lodí se tedy utkalo v osmi rozjížďkách systémem jeden na jednoho a vítěz každé rozjížďky postoupil do čtvrtfinále. Vítězové čtyř čtvrtfinále se spolu utkali v semifinále a následně bojovali o medaile ve finále A (o první místo) a B (o třetí místo).

Aleš své působení na mistrovství světa zahájil skvěle – v první „časovce“ skončil na sedmém místě a postoupil přímo do rozjížděk, čímž se vyhnul druhé jízdě na čas. V rozjížďce svedl napínavý souboj se závodníkem z Řecka, ze kterého vyšel vítězně s náskokem pouhé půl vteřiny Aleš a „pavoukem“ postupového klíče prošel do čtvrtfinále, kde jej čekal závod proti Britovi. V době čtvrtfinále panovaly v Saundersfootu velmi náročné podmínky – silný vítr a obrovské vlny, kvůli kterým pořadatelé zbytek závodů později zrušili. Úspěch tedy zčásti závisel i na štěstí. To Aleše bohužel opustilo hned při nasedání do lodi, kde vinou technických problémů nabral na domácího závodníka velkou ztrátu, kterou již nebyl schopný „smazat“. Do semifinále proto nepostoupil a z mistrovství světa v plážových sprintech si odváží skvělé sedmé místo. Gratulujeme!