Aleš Suský bude reprezentovat v příbřežním veslování

11.10.2022

Reprezentační povinnosti břeclavských veslařů mistrovstvím světa v Račicích neskončily. Aleš Suský zítra v brzkých ranních hodinách odletí do waleského Saundersfootu, kde se ve dnech 14. až 16. října uskuteční akce nazvaná World Rowing Beach Sprint Finals, tedy mistrovství světa v příbřežním veslování na krátké trati – plážových sprintech.

Aleš se do reprezentačního týmu České republiky nominoval vítězstvím v srpnovém závodě na sečské přehradě poblíž Pardubic. Ve Velké Británii ho čeká souboj se třiadvaceti závodníky z celého světa. Mezi favority patří Giovanni Ficarra z Itálie, zlatý medailista ze zářijového mistrovství světa v Račicích a obhájce loňského titulu mistra světa z Beach Sprint Finals, mladý závodník Christopher Bak z USA nebo Novozélanďan Benjamin Mason.

Závody Beach Sprints jsou divácky atraktivní záležitostí a probíhají následovně: závod je odstartován na pláži, zhruba 50 metrů od moře, a úkolem závodníka je co nejrychleji doběhnout ke své lodi a nasednout do ní. Následuje dvěstěpadesátimetrový slalom mezi bójemi s otočkou okolo třetí z nich. Závodník se poté napřímo, bez slalomu, vrací na pláž, kde vysedá z lodi a sprintuje k cílové čáře. Tam mačká tlačítko, kterým zastavuje časomíru.

Postupové klíče pro plážové sprinty jsou poměrně komplikované. V případě Alešova závodu se čtyřiadvaceti startujícími veslaři nejdříve absolvují první „časovku“, ze které osm nejrychlejších postoupí do rozjížděk. Následuje druhá jízda na čas, které se účastní nepostoupivší závodníci z první jízdy a z níž opět osm nejrychlejších postoupí do rozjížděk. Šestnáct lodí se tedy utká v osmi rozjížďkách systémem jeden na jednoho a vítěz každé rozjížďky postoupí do čtvrtfinále. Vítězové čtyř čtvrtfinále se spolu utkají v semifinále a následně bojují o medaile ve finále A (o první místo) a B (o třetí místo).

Přejme tedy Alešovi, ať „pavoukem“ postupového klíče projde co nejdál! Závody bude možné sledovat živě na následujícím odkazu: https://worldrowing.com/event/2022-world-rowing-beach-sprint-finals.