Veslování je historicky nejúspěšnějším sportem v Břeclavi. Slovácký veslařský klub, založený roku 1924, je jedním z nejstarších kontinuálně fungujících sportovních klubů nejenom v našem městě, ale i v jeho širokém okolí.
Přinášíme jen krátký výčet historických dat a úspěchů našeho klubu. Záměrně je uvedeno, že se jedná o úspěchy celého klubu, nikoliv jen jednotlivých veslařů a trenérů.
Vytvořit podmínky pro dosažení těchto úspěchů představuje práci mnoha lidí, které v těchto výsledcích neuvidíte. Klub by však bez jejich práce nikdy nemohl tak dobře fungovat.
1874 – V Břeclavi byl založen jako jeden z prvních v Čechách a na Moravě německý veslařský klub Ruderverein.
1903 – Německý veslařský klub Ruderverein byl přejmenován na Lunderburger Ruderverein.
1914 – První snahy o založení českého veslařského klubu zmařila první světová válka.
1924 – 20. května byl v klubu SK Břeclav vytvořen výbor pro pěstování vodních sportů.
1925 – 30. dubna se veslování osamostatnilo pod názvem Slovácký veslařský klub. Každý z členů zakládajícího výboru složil 1.000 korun, které byly použity pro začátky závodního veslování.
1925 – 7. května bylo pokřtěno prvních pět lodí, na kterých začaly první tréninky.
1925 – 7. června se členové SVK Břeclav zúčastnili prvních závodů v Hodoníně.
1925 – 9. srpna se konaly první závody v Břeclavi. Zájem o veslování rostl. Na konci roku čítal klub již 130 členů.
1926 – Prvním velkým úspěchem bylo druhé místo osmy na Mistrovství republiky.
1928 – Rudolf Zaoral byl zvolen předsedou klubu a tuto funkci zastával (kromě válečné přestávky) až do konce roku 1960.
1936 – Břeclavská osma 19. července v Roudnici vyhrála Mistrovství republiky. Po příjezdu do Břeclavi novopečené mistry republiky přišly vítat na nádraží tisíce lidí včetně všech břeclavských prominentů. Průvod za doprovodu hudby odešel do hotelu Grand, kde oslavy pokračovaly.
1936 – Protože šampionát byl zároveň kvalifikací na Olympijské hry, odjela osma 5. srpna do Berlína. Podle očekávání skončila v poli poražených. Olympijskou osmu tvořili: Karel Brandstätter, František Parák, Jan Holobrádek, Ladislav Smolík, František Kšír, František Kobzík, Rudolf Baránek, veslovodem byl MVDr. Antonín Hrstka a kormidelníkem B. Procházka. Trenérem byl Karel Helfgott.
1945 – Po II. světové válce se obnovila činnost SVK.
1946 – V červenci se uskutečnila první poválečná regata v Břeclavi za účasti 11 klubů. V jejím programu se konal juniorský přebor republiky a ve skifu získal titul Josef Horčička.
1948 – Politické změny v roce 1948 znamenaly změny a komplikace – veslaři byli nejdříve v Sokole, pak ve Spartaku Poštorná, ve Slavoji a nakonec ve Slovanu.
1952 – Skifař Antonín Malinkovič na Olympijských hrách v Helsinkách na dvojskifu vybojoval 5. místo s Jiřím Vykoukalem z Napajedel.
1954 – Osma SVK se stala nečekaným vítězem známých Primátorek
v Praze a na Mistrovství Evropy v Amsterodamu skončila na čtvrtém místě (Matějíček, J. Tetůr, M. Straka, J. Krásný, S. Krásný, A. Malinkovič, L. Polách, R. Bienert, korm. J. Komárek). Stejná osma se stala i mistrem Československa.
1955 – Osma SVK na Primátorkách
skončila druhá, ale vyhrála Mistrovství republiky.
1956 – Osma vyhrála Primátorky
i Mistrovství ČSR. Na těchto úspěších má největší zásluhy trenér Ladislav Smolík, který se stal i trenérem reprezentace.
1956 – Jan Švéda startoval na Olympijských hrách 1956 v Melbourne (onemocněla část posádky, jeli jen semifinále).
1960 – Na Olympijských hrách v Římě Jan Švéda s Václavem Pavkovičem získali na osmě bronzové medaile.
1968 – Zdeněk Kuba startoval na osmě na Olympijských hrách v Mexiku. Mirka Plhalová a Jana Vašíčková získaly na ME v Berlíně 4. místo také na osmě.
1969 – Na ME v Klagenfurtu získala Mirka Plhalová 5. místo na čtyřce a s Janou Vašíčkovou 6. místo na osmě.
1972 – Zdeněk Kuba a Oldřich Kruták startovali v osmě na Olympijských hrách v Mnichově.
1988 – Blanka Straková-Mikýsková obsadila na Olympijských hrách v Soulu 5. místo jako veslovod čtyřky párové.
1990 – Obnoven samostatný Slovácký veslařský klub Břeclav (dříve pod Slovan Břeclav).
2013 – Lukáš Helešic a Jakub Starnovský získali na Mistrovství Evropy juniorů stříbrné medaile ve dvojce bez kormidelníka.
2014 – Lukáš Helešic získal stříbrnou medaili na Mistrovství Evropy juniorů a zlatou medaili na Mistrovství světa juniorů. Startoval také na Olympijských hrách mládeže v Číně a získal stříbro. Vše na dvojce bez kormidelníka.
Chvályhodných výsledků a podstatných událostí bylo hodně a určitě je nemáme všechny. Pokud jste nenašli některý podstatný, rádi ho na vaši výzvu doplníme.
V roce 2014 vydává Slovácký veslařský klub brožuru k 90. výročí založení klubu.