Finále poháru veslařů

29.9.2011

Posledním velkým veslařským závodem je finále Českého poháru družstev a Mistrovství republiky ve sprintu. Zatím co sprint je souboj o individuální výsledky oceněné medailemi, v soutěži družstev boduje každý jednotlivec pro kolektiv.

Jak se zdá, letošní září přeje nejen vinařům, ale i veslařům. Po ranních neproniknutelných mlhách vždycky prohlídl veslařský kanál v Račicích do celé krásy a za naprosto ideálních podmínek se během tří dnů utkávaly nejlepší veslařské kolektivy České republiky. Během pátečních bojů o medaile na pětisetmetrové trati soutěžily kategorie od dorostu až po dospělé. Dopolední rozjížďky a odpolední finále bylo nesmírně náročné na přesedání mezi jednotlivými disciplínami.

Anežka Buzrlová mezi dorostenkami smůlovatě dojela na skifu na čtvrtém místě. Příjemným překvapením bylo naopak čtvrté místo, které dosáhla na dvojskifu s Markétou Nedělovou a nakonec dosáhla na mistrovský titul v párové čtyřce, kdy jela ve společenství s děvčaty z Lysé nad Labem. V kategorii dospělých se na skifu Aleš Suský neprobojoval do finále a při absenci Andrého Rédra (start na mistrovství Slovenska) a Martina Mikýska, to bylo jeho jediné vystoupení.

Naopak dorostenci ukázali své naprosto výjimečné postavení v této kategorii. Jakub Starnovský s Petrem Rampulou zvítězili na dvojskifu, když porazili i posádku, ve která letos startoval i účastník na mistrovství světa juniorů. Lukáš Helešic s Richardem Rampulou dojeli na dvojce druzí, když odešli poraženi lodí Slávie. Prioritou pro dorostence byla královská disciplína – osma. Po menším zaváhání na startu to byla spanilá jízda a v cíli už byl náskok tří vteřin, který znamenal zisk zlatých medailí a rozšíření letošní sbírky titulů mistrů republiky.

V soutěži družstev již startovali i žáci. Bohužel mladším žákům se moc nedařilo. Při absenci Marka Kašpara, doplnil na poslední chvíli jejich posádku Tomáš Hradil a tak valtičáci Dalibor Neděla, Radim Dovrtěl a Jan Holbík a se po rozjížďkách do nedělních bojů již nezapojili. V kategorii starších žáků se do finále probojoval čtyřka Kryštof Kouřil, Lukáš Košťál, Ondřej a Jakub Klimovičovi. Na kormidle seděl Aleš Suský. Po boji a také parádním raku v závěru na ně zůstalo šesté místo. Kouřil dojel mezi skifaři na čtvrtém místě.

V dorostenkách bodovala Anežka Buzrlová vítězstvím na párové čtyřce a mile překvapily pátým místem na dvojskifu Markéta Nedělová s Evou Šragovou. Žačky starší Robina Bolečková, Marie Hlavinková a Claudie Dřevová na párové čtyřce si zajely svůj nejlepší letošní výsledek, když zvítězily nad letošní neporazitelnou čtyřkou z Přerova.

Dorostenci vstupovali do soutěže družstev s odhodláním pokusit se stáhnout čtyřiceti bodový odstup za dorostenci z Bohemians Praha. Vsadilo se na vícečlenné disciplíny, které přinášely v případě dobrého výsledku vyšší bodový zisk. Ve čtyřce bez kormidelníka ukázali Helešic, Starnovský a bratři Rampulové excelentní výkon. Všem od startu odjeli a postupně zvyšovali svůj náskok. Ostatní startovní pole bojovalo o zbylé body v uctivém odstupu. Nakonec břeclavští zvítězili s náskokem devíti vteřin. Stejná posádka startoval i v párových čtyřkách. Zde to už byl nesmírně dramatický boj, který se rozhodoval na poslední pětistovce. Nakonec břeclavští zvítězili i v této disciplíně. Pro královskou disciplínu nemá břeclavský klub odpovídající osmu, proto se musela na každý start půjčovat loď. Dvě hodiny před startem rozjížděk oznámil zástupce Slávie, ze které bylo dohodnuto zapůjčení lodě, že břeclavským, jako soupeřům loď nepůjčí! Nakonec díky dobrým vztahům se podařilo zapůjčit těsně před startem loď z Tatry Smíchov. Finálový závod byl jízdou z říše snů. Ještě 250 metrů před cílem bylo břeclavské společenství na třetím místě s odstupem celé délky lodě. Jejich drtivému závěru, ale nedokázal odolat nikdo a s náskokem dvou metrů zvítězili před lodí Bohemians. Právě toto druhé místo uchránilo družstvu Bohemians prvenství v Poháru. Pro Lukáše Helešice, Jakuba Starnovského, Petra a Richarda Rampulovi, David Haladyho, Michala Režnáka z Hodonína, Františka Klímu z Třeboně, Marka Šimoníka z Hradiště a na kormidelníka Kryštofa Kouřila to byl největší závod jejich dosavadní kariéry. K celkovému vítězství v bodování stačilo i to, kdyby v břeclavské lodi startoval ještě jeden břeclavák. Ale ten není. Snad příště.

Nejrychlejší osmiveslice pohárů

Nejrychlejší osmiveslice pohárů