Dorostenecké žně

29.9.2012

V den státního svátku svatého Václava se břeclavští veslaři zúčastnili Mistrovství ČR ve sprintu, které bylo vypsáno pro kategorie dorost a starší. I přesto, že se závodilo pouze na 500 metrové trati, byly závody pro veslaře náročné, protože rozjížďky i finále se jely v jeden den.

V kategorii dorostenek se ve velmi dobrém světle předvedly Markéta Nedělová s Marií Hlavinkovou, když dokázaly získat dva cenné kovy. První z nich představovalo stříbro z dvojskifu a stejného umístění dosáhly i na dvojce bez kormidelníka, kdy po dvou společných trénincích v této technicky náročné disciplíně dokázaly překvapit soupeřky a nakonec je dělila pouze desetina od vítězství.

Zlatého hattricku dosáhli dorostenci. První zlato získala osma, do níž usedli Lukáš Helešic, Petr Rampula, Richard Rampula a David Halady společně se závodníky ČVK Pardubice. Druhý titul získal dvojskif Lukáš Helešic a Petr Rampula, kteří dokázali porazit letošní mistry republiky a připravili pro ně tak první letošní prohru. Třetí zlatou medaili si vyjela párová čtyřka Lukáš Helešic, Petr Rampula, Richard Rampula a Kryštof Kouřil a potvrdili tak, že patří mezi absolutní republikovou špičku. Do finále se ještě probojoval také Kryštof Kouřil na skifu, dvojka bez kormidelníka Lukáš Košťál, David Halady a nepárová čtyřka Richard Rampula, David Halady, Kryštof Kouřil a Lukáš Košťál. Všechny tyto posádky skončily na 6. místě.

Naše jediná juniorka Anežka Buzrlová usedla do osmy, se kterou v červenci zvítězila na Mistrovství republiky juniorů v Třeboni, a titul získala i ve sprintu. Další medaili do sbírky břeclavským přidala ještě na dvojskifu, kdy s hodonínskou Konopovou dojely třetí. Bronz vybojovala i na párové čtyřce ve společenství s Hodonínem, Olomoucí a Lysou nad Labem.

Vzhledem k tomu, že až na jednu výjimku, nebyly vypsány disciplíny pro lehké váhy, byl muž Aleš Suský nucen závodit za těžké. Tou výjimkou byla čtyřka nepárová, do které Aleš usedl společně se závodníky Hodonína a získal bronzovou medaili. Na stejnou příčku dosáhli i na párové čtyřce a na dvojskifu s Josefem Akaiem dojeli na čtvrté pozici.

Na toto Mistrovství ve sprintu bezprostředně navazuje Finále českého poháru družstev, které se jede tuto sobotu a neděli.