Z Primátorek s jednou medailí

5. 6. 2017

Břeclavští veslaři se během uplynulého víkendu na 104. Primátorkách představili celkem ve dvanácti posádkách. Z tradičního závodu se domů vrací s jednou medailí.

Nejmladšími zástupkyněmi SVK byly starší žačky Tereza Melská, Adéla Polášková, Petra Křivánková, Karla Knötigová, Jana Chlumecká, Sabina Skoumalová, které spolu s hodonínskými závodnicemi a břeclavským kormidelníkem Adamem Jurčíkem utvořily osmu, jež se dokázala probojovat do nedělního finále A, kde skončila čtvrtá.

I přes to, že je SVK relativně malým oddílem, podařilo se mu v kategorii dorostenců sestavit „čistou“ posádku, kterou tvořili Jan Turek, Patrik Ptáčník, Šimon Helešic, Timon Vlašic, Tobiáš Mitrič, Lukáš Nešpor, Matěj Helešic, Samuel Polach a kormidelník Adam Jurčík. Tato osma po sobotním semifinále spadla do finále B, kde obsadila třetí příčku.

Břeclavské dorostenky Magdalena Novotná a Kateřina Snopková usedly do lodi spolu se závodnicemi Třeboně a Mělníka. I když vzhledem k sobotní diskvalifikaci největších favoritek z Blesku a Hamru měly větší ambice, skončily ve finále A třetí.

Dalibor Neděla s Alešem Pospíšilem byli členy posádky, kterou mimo nich tvořili ještě závodníci z LS Brno a Otrokovic. I když se jednalo o osmu, jejímž cílem rozhodně mohlo být co nejlepší umístění ve finále A, skončila své účinkování na Primátorkách už v sobotních rozjížďkách. Potkal ji totiž podobný osud jako výše zmíněnou favorizovanou posádku dorostenek a byla chybou kormidelnice diskvalifikována za špatné projetí pověstné zatáčky pod Vyšehradem.

„Sólové vystoupení“ předváděl na Primátorkách, stejně jako v posledních letech, Aleš Suský na skifu. Tentokrát se mu však do velkého finále proniknout nepodařilo a ve finále B dojel těsně čtvrtý.

Břeclavské ženy Markéta Nedělová a Anežka Buzrlová, posílené o moravskou veslařku, která dlouhodobě studuje v USA, Alexandru Vařekovou, a ostatní závodnice z jiných klubů (VK Hodonín, VK Moravia Uherské Hradiště, VK Děčín, TJ Neratovice, VK Přerov) a kormidelníka z pražské Slavie v této poměrně silné sestavě pomýšlely na druhé místo za již několik let neporaženou posádkou Slavie. Nakonec se ve finále A musely spokojit jen s pátým místem.

Své zastoupení měli na pražských Primátorkách i břeclavští veslaři kategorie masters. Slávka Kouřilová ve společenství, které utvořila s převážně brněnskými veslařkami, dojela ve finále své věkové kategorie druhá. Stejného výsledku dosáhl v osmě spolu se závodníky dalších šesti klubů také Antonín Přibil. Výkony břeclavských veteránů uzavřeli opět druhým místem Karel Vaněk s Václavem Tučkem doplnění veslaři z Hodonína, Mělníka a Olomouce.

Součástí primátorského klání je v posledních letech i závod univerzitních osmiveslic, který je zároveň Akademickým mistrovstvím České republiky s mezinárodní účastí. V letošním roce tomu nebylo jinak a břeclavští veslaři byli součástí hned tří posádek. Z vítězství a mistrovského titulu se radovala Anežka Buzrlová reprezentující Univerzitu Karlovu. V čistě ženském závodě startovala v dresu Vysokého učení technického v Brně i Petra Pafkovičová, jejíž osma projela cílem jako čtvrtá. Stejnou vysokou školu reprezentovali v závodě mužských osem Jakub Starnovský a Roman Pafkovič, kteří se bohužel z rozjížďky neprobojovali do finále A, za to si ale spravili chuť vítězstvím ve finále B.