XV. Mezinárodní mistrovství ČR Neratovice

20. 2. 2010

Přestože minulou neděli naskákali do řeky Dyje nadšenci v plavkách, veslaři nezaháleli. Ve sportovní hale TJ Neratovice uskutečnilo jubilejní XV. Mezinárodní mistrovství ČR v jízdě na veslařském trenažéru. Divákům se zde představili držitelé letošních nejlepších časů v Poháru ČR a dále 24 nejlepších z každé kategorie. Slavnostní atmosféru tohoto vrcholného podniku podbarvil dětský pěvecký sbor, který zazpíval na zahájení státní hymnu.

Z břeclavských veslařů měl nejlepší výchozí pozici Martin Mikýsek, který se kvalifikoval z dosavadních výsledků Českého poháru v juniorech osmým nejlepším časem a Aleš Suský osmnáctým časem v kategorii mužů lehkých vah. Přestože se kvalifikovali, nemohli z důvodů nemoci zlepšit své letošní maximum junior David Malík ani dorostenka Anežka Buzrlová.

V juniorech kraloval loňský stříbrný medailista z mistrovství světa Jakub Podrazil z Blesku Praha. Martin Mikýsek si dokázal v tomto závodě zlepšit své osobní maximum o tři vteřiny a dojel v pátém nejlepším čase juniorského mistrovství. Určitou raritou bylo, že naprosto stejný čas dosáhli ještě dva další závodníci. Aleš Suský se dostal v závěrečném finiši na celkově čtrnácté místo v  kategorii mužů lehkých vah a tím i na nevděčné čtvrté místo mezi závodníky mladší 23 let. Pro oba tyto závodníky jsou dosažené výsledky příslibem před hlavní veslařskou sezónou na vodě, kdy budou bojovat o místo v reprezentačních posádkách.

Před hlavním závodem dne, závodem mužů, představili se ve sprinterském závodě žákovské dvojice kluků a děvčat. Mezi dvaceti čtyřmi posádkami měli břeclavští zastoupení ve dvou družstvech. Lukáš Helešic s Robinou Bolečkovou dojeli o dvě desetiny druzí za posádkou z Děčína a Petr Rampula s Pavlínou Zapletalovou z Přerova dosáhli třetího nejlepšího času. Pak přišel na řadu skutečný vrchol tohoto  mistrovství, závod mužů. Jeden z nejlepších veslařů světa, bronzový medailista na skifu z loňského MS v Poznani Ondřej Synek, už během závodu prohrával s Jakubem Houskou, přesto nakonec potvrdil své postavení nejlepšího veslaře České republiky.