Břeclavští veslaři na Pražských Primátorkách

8. 6. 2015

Do letošních 102. Primátorek Skupiny ČEZ se přihlásilo 1268 veslařů ze sedmi zemí, kteří startují ve 168 posádkách. S největší pravděpodobností se jedná o historický rekord. Třeba ve srovnání s loňským rokem se přihlásilo o téměř o 200 veslařů více. Celý program této sportovní akce se tak natáhl do tří dnů. V pátek závodily univerzitní osmy a párové osmy mladších žáků. Sobota a nedělní dopoledne byla určena zbylým věkovým kategoriím.

Břeclavským veslařům nastává každoroční problém pokusit se sehnat alespoň na tyto závody kvalitní osmu, kterou klub nemá. Mladší žáci si tak vlastně poprvé v životě vyzkoušeli párovou osmu na krátkém předzávodním tréninku. Samotný závod se pro břeclavskou posádku nakonec vyvíjel až nečekaně dobře. Celou trať s přehledem vedli, ale těsně před cílem chytil ve vlnách jeden z členů posádky pověstného „raka“, když se mu dostalo veslo pomalu až pod loď. Pak samozřejmě nastal problém opětovně sjednotit osm veslařů, šestnáct vesel a opětovně loď rozjet. Nečekané druhé místo bylo pro posádku nakonec velkým zklamáním.

Největší zklamání však nakonec prožili junioři Jakub a Ondřej Klimovičovi. Ti měli startovat na osmě s veslaři startujícími pod hlavičkou Boletic. Pro tuto posádku se nakonec ani nepodařilo loď půjčit a průběh závodů tak smutně sledovali ze břehu.

Starší žáci v sestavě byli nuceni po rozjížďkách startovat v opravné jízdě, ze které postupovala do nedělního finále už jenom vítězná loď. Břeclavané v této jízdě dojeli druzí a do nedělního finále tak nepostoupili.

Zdeněk Šil a Karel Vaněk usedli do lodě společně s veslaři Hodonína a Olomouce. Tato posádky byla nakonec v kategorii nad šedesátpět let nejúspěšnější a ve své kategorii zvítězila.

Do nedělního programu se tak kvalifikovali pouze skifaři. Mezi ženami dojela Markéta Nedělová po vítězství v malém finále nakonec na šestém místě. Souboj Aleše Suského ve velkém finále skifařů mohli sledovat diváci v přímém přenosu ČT. Loňský mistr světa U23 Michal Plocek všem po projetí bojek výrazně poodjel a zbylí skifaři se sjeli do jednoho chumlu. Suský v tomto poli zůstal uzavřený zadu. V cíli pro něj přes veškerou snahu zůstalo páté místo.

Hlavní závod osem zvítězila již tradičně pražská Dukla. Právě v této lodi měl na pozici veslovoda startovat břeclavský odchovanec Lukáš Helešic. Bohužel zdravotní indispozice mu tento další velký krok do špičkového veslování překazila.

Letošní Primátorky tak opět ukázaly, že bez vlastní kvalitní osmy se skutečně nedá na závodit. Zapůjčení z klubů Prahy s sebou jenom přináší obrovské organizační problémy s přesedáním a to závodníkům klidu nepřidá.