Vydařený víkend

25. 9. 2015

Poprázdninový kalendář veslařských závodů je skutečně nabitý. Jednou z regat celostátního kalendáře jsou závody O Perunův pohár v Ostravě.

Břeclavští veslaři se vydali na severní Moravu bez mladších žaček, žen a mužů, kteří se připravují na Mistrovství republiky ve sprintu a finále Českého poháru v Račicích. I bez těchto závodníků však byla břeclavská výprava velmi silná. Hodně úzká a klikatá dráha prověřila připravenost všech a bylo až s podivem, že se zde nikdo nepřevrátil. Všichni závodníci bojovali o hezké medaile a také o body do soutěže družstev o Perunův pohár.

Z množství startů lze uvést tyto výsledky. Svůj první závod na dvojce absolvovaly vítězně dorostenky Klára Nosková a Lea Balgová, suverenita Magdy Novotné se projevila na skifu i na dvojskifu s Katkou Mitričovou. Na párové čtyřce s Annou Balgovou je doplnila hodonínská veslařka a i tato loď si dojela pro vítězství.

V množství startů úspěšně bodovali i mladší žáci Petr Polášek, Adamové Blažek a Maurič a Matěj Halady. Slušným počtem bodů přispěl do klubové soutěže vítězstvím na skifu junior Jakub Klimovič i dorostenec Dalibor Neděla. Ten startoval také s Adamem Jurčíkem na dvojskifu, jenž zvítězil, a ve společenství s Ostravou i na párové čtyřce. S přibývajícím počtem závodů se stále častěji kontroloval stav bodování poháru.

Dá se říct, že rozhodující byly v tomto souboji celých družstev závody párových čtyřek žáků. Silnější břeclavská sestava Tobiáš Mitrič, Timon Vlašic, Jan Turek, Lukáš Rylich dojela poražená lodí Hodonína. Ta „slabší“ posádka, kterou kormidloval Lukáš Panáček a kterou tvořili Patrik Ptáčník, Šimon Helešic, mladší žák Petr Polášek a Lukáš Nešpor, jenž zaskočil od kormidla za vesla, startovala proti lodi, kterou tvořili z větší části ostravští mistři republiky. Ostravské závodníky však potkala hned na startu porucha na lodi, a tak celý závod odjeli pouze ve třech veslujících borcích. Břeclavští využili nabídnuté šance a po strhujícím boji projeli vítězně cílem.

Svým dílem přispěl do bodové pokladnice klubu i trenér Josef Akai a dorostenec Aleš Pospíšil.

Při vyhlašování celkových výsledků od konce se do poslední chvíle čekalo, koho přečtou naposledy, tedy jako celkového vítěze. Za velké radosti to byli právě závodníci SVK Břeclav. Krásný pohár tedy absolvoval dlouhou cestu ucpanou dálnicí do klubovny v areálu „Nad splavem“ v Břeclavi.

Ani starší kategorie nezahálely

Zatímco břeclavské žactvo spolu s dorostem bojovalo na poměrně klidné Odře, čtyři závodníci dospělých kategorií se postavili svým soupeřům na podstatně větší a „divočejší“ řece, Dunaji, kde se konal již 21. ročník závodu osmiveslic Děvín – Bratislava. A také těmto veslařům se dařilo.

V nabitém závodě osmiveslic mužů obsadil Petr Rampula 3. místo. Ambice této posádky, tvořené vynikajícími veslaři z České republiky i Slovenska, byly velké, nicméně nad kvalitou zvítězila „sveslovanost“, když první dvě místa obsadily „čisté“ posádky Otrokovic a STU Bratislava.

Slávka Kouřilová usedla do lodi společně s veslařkami z Brna a v závodě osem žen dojela na 2. místě, poražena posádkou o generaci mladších závodnic z Maďarska.

Anežka Buzrlová a Markéta Nedělová utvořily společenství s veterány a veteránkami z Piešťan a v závodě mix, kde posádka sestává ze 4 žen a 4 mužů, zvítězily.

Bojovalo se také v Německu

„Třešničkou na dortu“ se pro SVK Břeclav stalo vítězství Lukáše Helešice, již startujícího za Duklu Praha, v prestižním závodě veslařské Ligy mistrů v Berlíně. Svěřenci Petra Blechy porazili posádku Berlin Eight o pouhé tři setiny sekundy.

Následující víkend čeká břeclavské veslaře druhý vrchol letošní sezony, a to Mistrovství ČR ve sprintu a finále Českého poháru konané v Račicích.