Veslařům SVK Břeclav to na Mistrovství ČR dvakrát cinklo

28. 6. 2016

Dvě medaile si přivezli břeclavští veslaři z Mezinárodního mistrovství České republiky juniorů a seniorů ve veslování, které se tradičně konalo na umělém kanále v Račicích. Malá břeclavská výprava měla celkem sedm závodníků včetně jednoho kormidelníka. Je škoda, že se mistrovských závodů pro zdravotní indispozici nemohl zúčastnit Aleš Suský, který by jistě patřil k aspirantům na některou z medailí. Zejména sobotní rozjížďky, které se jely v úmorném vedru, dokonale prověřily stav fyzických sil našich veslařů. Nedělní finálová klání se po ochlazení už jela za daleko příznivějších podmínek.

Jako první se z bronzové medaile radoval Petr Rampula, který soutěžil v kategorii veslařů do 23 let. S kolegou Michalem Gerhátem z Přerova vybojoval na dvojskifu třetí místo, když si před posádkami na čtvrtém místě a dále udržovali vcelku pohodlný náskok již od samotného startu. Velmi pěkné čtvrté místo pak Petr přidal ve skifu lehkých vah v kategorii do 23 let. Tady jej o medaili připravila účast zahraničních veslařů, protože závody se v kategorii do 23 jely zároveň jako Mezinárodní račická regata.

Stříbrnou mistrovskou medaili do své sbírky přidaly veslařky Anežka Buzrlová s Markétou Nedělovou, které tvořily posádku spolu s hodonínskou Veronikou Brázdovou a pardubickou Kateřinou Příhodovou. Břeclavské veslařky si medaili vyjely na čtyřce párové v kategorii žen a nestačily jen na reprezentační posádku žen lehkých vah, které se pokoušejí v této kategorii nominovat na mistrovství světa.

Markéta s Anežkou ještě zkoušely překvapit na dvojskifu žen, ale na lepší než páté místo to letos nestačilo. Anežce se o poznání lépe dařilo na skifu ve věkové kategorii do 23 let, kde skončila na čtvrtém místě. Anežku o medaili připravila silnější konkurence dvou slovinských veslařek, které skončily na druhém a třetím místě.

Juniorovi Jakubu Klimovičovi se nejvíce dařilo v závodě dvojek s kormidelníkem, kde obsadil spolu s ostravským kolegou a kormidelníkem Lukášem Panáčkem celkově páté místo. Jakub ještě bojoval na skifu a spolu s ostravským závodníkem také na dvojskifu. V obou závodech se ale jeho cesta zastavila už v rozjížďkách.

Velmi slušných výsledků dosáhly naše juniorky Klára Nosková s Leonou Balgovou, které veslují teprve druhým rokem. Na čtyřce bez kormidelníka obsadila děvčata společně s kolegyněmi z Loun pěkné čtvrté místo. Následný závod osem juniorek děvčatům přinesl finálovou účast a konečné šesté místo. Trochu smůly si Klára s Leonou vybraly na dvojce bez kormidelníka, kde nedokázaly postoupit do finále A, když jim los přisoudil do rozjížďky těžké soupeřky. Děvčata tak bojovala ve finále B, které suverénně ovládla.

Za týden se v Labe aréně v severočeských Račicích koná Mistrovství ČR žactva a dorostu, kde bude mít břeclavské veslování podstatně početnější zastoupení. Na mistrovské závody se z břeclavského klubu chystá okolo 35 mladých sportovců a věříme, že i oni do Břeclavi přivezou medaile.