Veslaři vysadili alej na paměť olympijské osmy z roku 1936

2. 6. 2011

14. května vysadili břeclavští veslaři Olympijskou alej z 9 stromů symbolizujících 9 členů posádky břeclavské osmy, která se účastnila OH v Berlíně v roce 1936. Tuto akci podpořila finančním darem Jihomoravská komunitní nadace. Výsadby se účastnili veslaři současní i starší generace včetně dvou pamětníků prvorepublikového úspěchu břeclavského klubu – pan JUDr. Štěpán Hrstka a paní Anna Holobrádková, bratr a manželka členů posádky. Přivítali jsme mezi námi i pana starostu města MUDr. Oldřicha Ryšavého, ředitelku JMKN paní Zlatu Maděřičovou a naše olympioniky Václava Pavkoviče, Zdeňka Kubu a Blanku Mikýskovou.

Výsadba

Výsadba

V roce 1924, tedy 12 let před Berlínem, skupina místních českých nadšenců založila veslařský klub a zakoupila od knížete Lichtenštejna louku, vzala si úvěr a do roku vybudovala nový veslařský areál. Již v roce 1925 proběhla první Slovácká regata a zájem o veslování byl obrovský. V roce 1931 měl klub 278 členů a v roce 1934 veslařským závodům přihlíželo asi 10 000 diváků.

Rok 1936 se zapsal zlatým písmem do historie klubu. 19. července 1936 veslařská osma Slováckého veslařského klubu vyhrála v Roudnici nad Labem mistrovství republiky. Bylo to poprvé v historii, kdy zvítězila moravská posádka. Zároveň si břeclavští veslaři vybojovali účast na olympijských hrách v Berlíně.

Návrat osmy z Roudnice se stal velkou společenskou událostí. S veslaři šel z břeclavského nádraží k hotelu Grand mnohohlavý oslavný průvod. Úspěchem vyvrcholilo 12tileté úsilí širokého společenství všech místních příznivců veslařského sportu.

Bohužel světová válka byla pro klub tragická. Klub byl zrušen a jeho majetek zkonfiskován. Za války bylo popraveno nebo zahynulo v koncentračních táborech 5 veslařů a 48 přispívajících členů. Během války zahynuli i dva členové olympijské osmy. František Kšír zemřel v koncentračním táboře a František Kobzík zahynul jako člen výsadku vyslaného z Anglie. Je třeba si připomínat vlastní historii. Naši předchůdci si to zaslouží.

Antonín Hrstka s předsedou Pafkovičem

Antonín Hrstka s předsedou Pafkovičem

Veslování bylo za 1. republiky břeclavským fenoménem a olympijská osma je nejen sportovním úspěchem, ale také výsledkem tvořivé občanské společnosti.

Pan Hajdůšek při výsadbě

Pan Hajdůšek při výsadbě

Vzpomeňme s úctou posádku – veslovoda Dr. Antonína Hrstku, Rudolfa Baránka, Františka Kobzíka, Františka Kšíra, Ladislava Smolíka, Jana Holobrádka, Františka Paráka, Karla Brandstättera a kormidelníka Bedřicha Procházku, trenéra Karla Helfgotta a za funkcionáře klubu alespoň předsedu klubu Ing. Rudolfa Zaorala.

Pan Hrstka zasazuje lípu

Pan Hrstka zasazuje lípu