Veslaři SVK Břeclav si z mistrovství Moravy přivezli 8 titulů, o devátý je obrala diskvalifikace

14. 6. 2017

Celkem osm titulů mistrů Moravy a další umístění na stupních vítězů si do Břeclavi přivezli veslaři Slováckého veslařského klubu Břeclav. Na brněnské přehradě se o uplynulém víkendu uskutečnilo Mistrovství oblasti Morava a naši závodníci se rozhodně neztratili. Novinkou letos bylo, že pořadatelé odměnili medailemi v kategoriích mladších a starších žáků i posádky na druhých a třetích místech. A tak se z medailí, které budou jistě dobrou motivací do dalšího tréninku, radovalo letos více břeclavských veslařek a veslařů.

Nejúspěšnější z celé břeclavské výpravy byly ženy, které dokázaly zvítězit celkem čtyřikrát. Tři tituly si shodně přivezly Markéta Nedělová a Anežka Buzrlová. Markéta zvítězila na skifu a společně s Anežkou nenašly přemožitelky ani na dvojskifu. Markéta má titul také z párové čtyřky spolu s Anežkou Buzrlovou, Michaelou Tomaštíkovou z Uherského Hradiště a další břeclavskou akvizicí Alexandrou Vařekovou, která je původně z Olomouce a studium spolu s veslováním kombinuje v USA. Břeclavské ženské veslování se radovalo také v královské disciplíně – osmě, kde se v břeclavském dresu objevilo hned šest veslařek – Anežka Buzrlová, Alexandra Vařeková, Petra Pafkovičová, závodící trenérka Slávka Kouřilová, Erika Jurgová, Adriana Piknová (obě posily z Piešťan) a kormidelník Šimon Helešic. Na třetí místo ještě dosáhla ženská čtyřka bez kormidelníka, ve složení Piknová, Jurgová, Pafkovičová doplněná veslařkou z Olomouce.

Dařilo se také Aleši Suskému, který vybojoval dva mistrovské tituly, když nedal svým soupeřům šanci ve skifu mužů lehkých vah a radoval se z vítězství také ve společenství s veslaři z jiných klubů na párové čtyřce bez kormidelníka. Aleš se představil také na dvojskifu, kde obsadil konečné čtvrté místo spolu s kolegou z Lodních sportů Brno. Za zmínku také stojí pěkná pátá příčka Jana Krátkého ve skifu mužů.

Mezi juniory dosáhli druhého místa Dalibor Neděla s Alešem Pospíšilem na dvojce bez kormidelníka, když nad jejich síly byli opět veslaři z Přerova. Dlužno dodat, že naši junioři závod nejeli na své lodi, která byla na opravě, a tak vzali za vděk náhradní lodi od dorostenců. Dalibor jel ještě závod dvojskifů s Adamem Daliborem Jurčíkem, ale z rozjížďky se jim nepodařilo postoupit. V sítu rozjížděk skončil Adam Jurčík i na skifu.

Druhé místo na dvojce bez kormidelníka přidaly juniorky Klára Nosková s Leonou Balgovou, když těsně nestačily na vítězné veslařky z Olomouce.

V Brně se představila poměrně široká veslařská základna dorostenek a dorostenců. V nejlepším světle se představila Magdalena Novotná, která však na skifu prožila obrovské zklamání, když po vítězném projetí cíle byla za údajné křížení dráhy soupeřky diskvalifikována. Ve finále B skifů, bojovaly Katka Snopková, která byla třetí, a Anna Balgová, která skončila v konečném účtování čtvrtá. Magda si pak naštěstí spravila chuť zejména na párové čtyřce, kde v posádce se závodnicemi Olomouce přidala do břeclavské sbírky další titul mistryně Moravy, a také na dvojskifu, kde ve finále A skončila druhá spolu s kolegyní z Uherského Hradiště. V téže disciplíně, ale ve finále B, skončily na druhém místě Anna Balgová s Kateřinou Snopkovou.

Nejhodnotnějším umístěním dorostenců je druhé místo v závodě osem, které chlapci vybojovali ve složení Samuel Polach, Danny Kubík, Šimon Helešic, Matěj Helešic, Timon Vlašic, Patrik Ptáčník, Lukáš Nešpor, Tobiáš Mitrič a kormidelník Adam Jurčík. Potěšitelné je, že SVK Břeclav má natolik širokou dorosteneckou základnu, že do mistrovského závodu dokáže poskládat čistou osmu. Čtvrté místo v „áčkovém“ finále přidala dorostenecká párová čtyřka bez kormidelníka, když jela ve složení Šimon Helešic, Danny Kubík, Lukáš Nešpor, Tobiáš Mitrič. V závodě dvojskifů se do finále B dostaly dvě posádky SVK, Tobiáš Mitrič s Šimonem Helešicem skončili druzí a Lukáš Panáček s Filipem Pálkou byli šestí. Na skifu se nejvíce dařilo Filipu Pálkovi, který se dostal do finále B, ale k samotnému závodu už nenastoupil. Snažení ostatních borců skončilo na skifech v rozjížďkách. Ve finále A se představily dvě břeclavské dvojky bez kormidelníka dorostenců. Samuel Polach s Patrikem Ptáčníkem obsadili čtvrté místo a Timon Vlašic a Matějem Helešicem šesté.

Další titul do břeclavské sbírky přidala děvčata, když v kategorii starších žákyň dokázala zvítězit na čtyřce s kormidelníkem čistá břeclavská posádka ve složení Sabina Skoumalová, Karla Knötigová, Petra Křivánková a Tereza Melská s kormidelníkem Šimonem Helešicem. V kategorii starších žákyň se dařilo také Tereze Melské a Adéle Poláškové (spolu s hodonínskými veslařkami), kterým za druhé místo na párové čtyřce s kormidelníkem visela na krku stříbrná medaile. Pěkných výsledků dosáhla děvčata na skifu, pátá byla ve finále A Adéla Polášková, Petra Křivánková zvítězila ve finále B. Na dvojskifu byla dvojice starších žákyň Barbora Suchánková a Jana Chlumecká druhá ve finále B a na pěkné páté místo ve finále A dosáhl dvojskif Sabina Skoumalová, Karla Knötigová.

Starší žáci si přivezli čtyři bronzové medaile. Nejdříve na čtyřce s kormidelníkem dojela třetí posádka ve složení Adam Maurič, Martin Ježek, Zdeněk Čech, Marek Dvořák s kormidelníkem Lukášem Panáčkem. V tomtéž závodě pak byli pátí další břeclavští starší žáci Matěj Kašík, Vojtěch Kalužík, Ivo Helešic, David Rubecký a kormidelník Filip Pálka. Další bronz po pěkném výkonu vybojovali chlapci na párovce s kormidelníkem, a to ve složení Matěj Halady, Petr Polášek, Adam Maurič, Martin Ježek s kormidelnicí Janou Chlumeckou. Dobrý výkon předvedl na skifu Petr Polášek, který ve finále A skifů žáků starších čtrnáctiletých vybojoval třetí místo a po právu za předvedený výkon dostal bronzovou medaili. V béčkovém finále skifů skončil Adam Blažek druhý. Ve finále A starších třináctiletých žáků napodobil Petra Poláška Matěj Halady a po pěkném výkonu si také on dovesloval pro bronzovou medaili. V nabité kategorii dvojskifů starších žáků skončila cesta Adama Blažka s Tomášem Panáčkem už v rozjížďce.

Párová čtyřka mladších žáků, ve složení Michal Kos, Marek Husařík s veslaři z Přerova vybojovala v rozjížďce čtvrté místo a do „áčkového“ finále se nedostala. Lépe se Michalovi s Markem vedlo na dvojskifech, když se z rozjížďky probojovali až do finále A, kde skončili šestí. Chlapci s veslováním teprve začínají, a pokud vydrží u poctivého tréninku, tak se časem dostaví výsledky ještě lepší.