Veslaři skončili v poháru desátí

14. 10. 2011

Slovácký veslařský klub Břeclav pomalu uzavírá letošní sezonu. Ta byla nejúspěšnější v novodobé historii. Alespoň co se týče umístění celého veslařského kolektivu v letošním Českém poháru. Tam skončili břeclavští veslaři desátí mezi celorepublikovou konkurencí.

Je to nejlepší výsledek za posledních několik let. V minulých ročnících jsme byli třináctí nebo dvanáctí a teď desátí. V příštím roce bychom rádi znovu pronikly hlouběji do té první desítky, pátral v paměti jeden z trenérů Josef Akai.

Do Českého poháru se počítá osm závodů v sezoně a do celoročního hodnocení se započítává každý start závodníka od mladších žáků po muže v jakékoliv disciplíně a z kteréhokoliv ze čtyřiceti oddílů v zemi. Prvních pět míst obsadily pražské kolektivy veslařů, které mají široké základny závodníků. Celkové prvenství patřilo veslařům ze Smíchova.

Nejsilnější kategorií břeclavského oddílu byli bezesporu dorostenci. Ti skončili druzí v celé republice.

K prvnímu místu v bodování by nám stačilo, kdyby nám v osmě startoval ještě jeden Břeclavák. Jenže toho teď nemáme, tak nás jelo jen pět ve společenství s dalšími veslaři ze spřátelených oddílů, posteskl si předseda SVK Břeclav František Pafkovič, který je zároveň trenérem veleúspěšných dorostenců Lukáše Helešice, Jakuba Starnovského, Petra a Richarda Rampulových a Davida Haladyho.

Slušné čtvrté místo patřilo starším žákyním Břeclavi, které trénuje právě Josef Akai. Holky porazily i mistryně republiky na párové čtyřce, tím získaly hodně bodů. Je tu ale i dobrý výhled do budoucna. Mě osobně překvapilo, že se nám hlásí dost přespolních. Máme tu veslařky z Velkých Bílovic, Lanžhota, Podivína nebo Ladné. Mezi žáky máme i čtyři kluky z Valtic. To nebývalo zvykem, říká Akai, který má na starosti kromě žákyň i mužskou kategorii.

K vyšším pozicím v příštím roce by mohla přispět nejen širší členská základna, ale měla by se zacelit i mezera, která se momentálně vytvořila v juniorech. Ti byli letos nejslaběji obsazenou věkovou kategorií.

Příští rok do juniorů postoupí dorostenec Jakub Starnovský a Anežka Buzrlová, kteří se už minulý týden zúčastnili prvního společného soustředění juniorského reprezentačního družstva, potvrdila další trenérka oddílu Blanka Mikýsková s tím, že je potřeba udržet kontinuitu všech kategorií. Pokud veslaři vydrží v tréninku, který rozhodně není procházkou růžovým sadem, mohou se i z menšího břeclavského oddílu dostat mezi republikovou špičku.