Veslaři O dušu

13. 7. 2010

Přestože veslařské soutěže pro většinu skončily, veslaři nespí a věnují se dalším sportovním aktivitám. Mimořádně vhodným doplňkovým sportem je cyklistika, proto se někteří zúčastnili jednoho z nejvýznamnějších cyklistických závodů v okolí, závodů O dušu, které pořádá spolek Charvatčané z Charvatské Nové Vsi. Jedná se o závody kol s pevným převodem.

Přehazovačky jsou zakázané a závod je určený pro historické kola, pro kola polní, hospodská a jiná pracovní kola. Dresování odpovídá celému rámci těchto závodů. K vidění jsou tady tak nejen jezdci v podprsenkách z melounových slupek či odvážlivci v sukénkách z palmových listů a blýskavé paruky, ale také plačky v černých nylonkách i dámy, které kdyby je prý sehnaly, určitě by si na závod obuly ke svým róbám místo žabek lodičky číslo pětačtyřicet. Peloton  vyrazil přesně ve dvě odpoledne za hlasitého povykování nejen účastníků závodu, ale také zástupů přihlížejících diváků na trasu dlouhou třiadvacet kilometrů, z Charvátské Nové Vsi do Lednice, Valtic, Poštorné a zpět do Charvátské, Letos se na recesistickém závodu kol bez přehazovačky zapotilo téměř sto padesát kolařů. V pelotonu bylo možné zhlédnout nejednoho veslaře a  také sportovce, kteří se připravují na tento významný podnik v posilovně Slováckého veslařského klubu.

Nejstarším účastníkem byl pětasedmdesátiletý, bývalý veslař Rudolf Kouřil z Poštorné. Na vypulírovaném kole z dvacátých let jel v tropickém dni také Jan Kokrhel, který jeho opravou strávil dva roky života. Nepřehlédnutelný byl v tmavém obleku jedoucí břeclavský veslařský veterán Václav Zajdák, který měl k rámu svého krásného kola přivázanou kosu a u pasu nezbytný brousek. V kategorii do osmnácti let se na stupně vítězů probojoval letošní Mistr republiky na dvojce s kormidelníkem Josef Akai junior, který dojel druhý a třetí přijel bronzový ze čtyřky s kormidelníkem dorostenců Roman Pafkovič. Na bronzového medailistu ze dvojky s kormidelníkem Ladislava Jelena už žádná medaile nezbyla, protože v tomto závodě startovalo pro něho nečekaně mnoho soupeřů. Jejich závodní veslařské cyklistické speciály bude možné shlédnout v době konání nejbližších veslařských závodů v Račicích, vystavené u stánku U dračice.

V závodě chrtů (jinak se tato skupinka nedá nazvat) si odnesl vítězství Daniel Vajbar z Poštorné, který trasu závodu sjel za necelých čtyřicet minut. Pád v poslední zatáčce na špici závodu v závěrečném boji klání O dušu pár borců srazilo a došlo i na pády,  na pohřební vůz, přistavený z recese, nakonec ani nedošlo.