Veslaři mají za sebou první závody v hale

22. 11. 2011

V neděli 20. 11. 2011 se uskutečnilo I. kolo Poháru ČR 2011-2012 v jízdě na veslařském trenažéru. Na toto sportovní klání, které pořádal veslařský klub Přerov se přihlásilo více jak 200 veslařů z Čech, Moravy i Slovenska.

Svou připravenost na začátku zimní přípravy ukázali nejen tradiční pohárové kategorie, ale i handicapovaní sportovci z Českých Budějovic. V nově zrekonstruované sportovní hale TJ Spartak Přerov se na závěr pořadu konal Přebor Olomouckého kraje žactva, takže diváci viděli v akci nejen zkušené a ostřílené reprezentanty, ale i adepty veslování.

Břeclavští veslaři se představili v hojném počtu v dorosteneckých kategoriích a zejména pro bývalé žáky to bylo první představení ve vyšší věkové kategorii. Mezi děvčaty zůstalo pro Marii Hlavinkovou místo těsně pod stupni vítězů. Vteřina a půl ji dělila od bronzové medaile. Eva Šragová dojela na devátém místě těsně před Robinou Bolečkovou, čtrnáctá dojela Markéta Nedělová a devatenáctá Claudie Dřevová.

Protože se jednalo o první kolo poháru, neměli pořadatelé měřítko k nasazování do jednotlivých jízd a tak se stalo, že Lukáš Helešic jel v první nejslabší jízdě bez možnosti taktizovat a hlídat si soupeře. Odjel si tak sólo závod a s velkým náskokem absolvoval 2000 metrů ve vynikajícím čase 6:34. Pak už se jenom díval na průběh dalších jízd, kdo první překoná jeho čas. V poslední jízdě odstartoval ve velkém stylu Jaroslav Hellebrand a od počátku to vypadalo na nejlepší čas. Ale trenažér je úplně něco jiného než závody na vodě. Nakonec zůstal čas břeclavského závodníka tím nejlepším a Lukáš si převzal pohár pro vítěze. V tomto závodě dojel Richard Rampula sedmý, jeho bratr Petr přes obrovské zdravotní problémy desátý, David Halady třináctý a loňští žáci Kryštof Kouřil a Lukáš Košťál devatenáctý a dvacátý první.

Jakub Starnovský se poprvé představil v kategorii juniorů a v samém závěru přišel o bronzovou pozici. V juniorech kralovali závodníci z Piešťan, kdy obsadili první a třetí místo. Druhé místo zajel účastník mistrovství světa juniorů Michal Plocek z Hradiště. Stejně tak se poprvé představila v juniorkách Anežka Buzrlová. Určitě je spokojená za druhé místo, když odešla poražena jenom Vařekovou z Přerova.

Jedním z vrcholů byl závod mužů lehkých vah. Představili se zde již jistí účastníci olympiády v Londýně a taky skupina závodníků, kteří chtějí ještě o tuto možnost bojovat. S velkými ambicemi vstupoval do tohoto závodu Martin Mikýsek a ještě v polovině závodu jel na druhém místě za lepším z dvojčat Vetešníkových. Nakonec se ale ukázala ošidnost veslařského trenažéru a Martin tento závod nakonec nedojel. Čest břeclavských mužů tak úspěšně hájil Aleš Suský, který dojel na pátém místě. Závod můžu byl exhibicí slávistického svalovce Václava Zity, který využil absence Ondřeje Synka a svým osobitým stylem si dojel pro vítězství před dvojicí z Dukly, Houskou a Makovičkou.

Ve starších kategoriích zvítězil mezi závodníky staršími šedesáti let Karel Vaněk a v kategorii padesátníků dojel Zdeněk Šil na třetím místě.