Úspěchy břeclavských na Mistrovství republiky

27. 6. 2011

Vrcholnou republikovou akcí veslařské mládeže je Mistrovství republiky žactva a dorostu, které se koná tradičně poslední víkend školního roku na umělém kanále v Račicích. Přes 600 posádek 30 veslařských klubů ČR bojovalo o tituly Mistrů republiky. Svůj podíl na zisku těchto titulů měl i břeclavský veslařský klub.

Svoji spanilou sezónu potvrdili dorostenci. Naprosto překvapivě si mezi sebou rozdělili dvě nejcennější medaile v nejvíce obsazené disciplíně skifu dorostenců, kde bylo přihlášeno 48 lodí. Titul Mistra republiky získal strhujícím závěrem Jakub Starnovský, když porazil Petra Rampulu. V následujícím závodě dvojek bez kormidelníka si dojela pro stříbrnou medaili posádka Lukáš Helešic, Richard Rampula. Své dominantní postavení mezi dorostenci potvrdili tito borci ve své parádní disciplíně v závodě čtyřek bez kormidelníka. Na druhém místě dojela loď pražského společenství a třetí byla loď Otrokovic. Svůj náročný trojboj završila tato sestava v závodě párových čtyřek, kde byla poražena pouze lodí tvořenou výběrem vytvořeným jen pro tento závod. V tomto závodě se již projevila únava z předešlých závodů, které absolvovali v rychlém sledu s malou možností odpočinku mezi jednotlivými starty. Letošní mistři Moravy na dvojskifu, David Halady s hodonínským Režňákem dojeli v malém finále na čtvrtém místě.

Anežka Buzrlová předvedla na skifu zřejmě letos svůj nejlepší výkon a dojela si pro bronzovou medaili. Ještě lepšího výsledku dosáhla na dvojskifu s přerovskou Zapletalovou, kdy dojely na druhém místě a třešničkou na dortu byl zisk titulu na párové čtyřce, kterou jela ve společenství s ČVK Praha a Lysé nad Labem.

Tříčlenná skupinka žaček Marie Hlavěnková, Robina Bolečková a Claudie Dřevová usedla do párové čtyřky s hodonínskou Flamíkovou a do poslední chvíle bojovaly o titul s letošníma suverénkama, lodí Přerova. Konečné druhé místo v této prestižní žákovské disciplíně má svoji váhu. V nepárové čtyřce nahradila Bolečkovou, která dala přednost skifu, Iva Bortlíková. Tato posádka pak dojela na čtvrtém místě a Robina Bolečková si vyhrála malé finále.

Sestavu posádek starších žáků ovlivnila na poslední chvíli nemoc Lukáše Koštála, proto muselo dojít v výrazným změnám v posádkách jednotlivých lodí. Pouze nevyveslovanost a malé závodnické zkušenosti byly příčinou toho, že párovka do dalších bojů nepostoupila už z rozjížděk. Na bronzovou medaili sahal do poslední chvíle Kryštof Kouřil mezi čtrnáctiletými skifaři, bohužel na něho zůstalo to smutné čtvrté místo. Jakub Klimovič se probojoval mezi třináctiletými skifaři do velkého finále, kde na něho i přes velkou snahu zůstalo šesté místo. V kombinované sestavě startoval na dvojskifu Ondřej Klimovič a dojel v B finále na čtvrtém místě.

Valtická sekce na párové čtyřce mladších žáků SVK Břeclav Dalibor Neděla, Radim Dovrtěl, Marek Kašpar a Jan Holbík získávají zejména závodnické zkušenosti. Nejlépe se dařilo Janu Holbíkovi, který dojel na pátém místě. Párovka dokázala, že už umí závodit a dojela si v malém finále pro třetí místo.

Pro medailové dorostence znamenají tyto výsledky postup na Mistrovství republiky juniorů, které se jedou tento víkend opět v Račicích. Zde by bojovali tito loňští žáci se závodníky o tři roky staršími. Určitě tuto možnost využije Anežka Buzrlová na párové čtyřce. O své šance na reprezentační dresy budou bojovat i dospělí.