Tři medaile z Primátorek putují do Břeclavi

9. 6. 2016

Mediálně velmi sledované Primátorky přinesl přímý přenos České televize, a diváci, nejen na březích Vltavy, ale i doma u televizních obrazovek, tak mohli sledovat boje o medaile, těsná vítězství a také břeclavské veslaře v akci.

Vítězem hlavního závodu 103. Primátorek Skupiny ČEZ se stala kombinovaná posádka párových veslařů Dukly doplněná kolegy z ČVK Praha. V těsném dojezdu odolala o 36 setin sekundy náporu favorizované čisté posádky Dukly, které udával tempo čerstvý olympionik a Břeclavan Lukáš Helešic.

V závodě osem žaček starších se ve fotofiniši rozhodovalo o vítězi mezi lodí Slávie a společenství Břeclavi, Olomouce a Třeboně, kde veslovala i naše Magdalena Novotná. Vítězství o 0,2 desetiny nakonec strhla na svou stranu loď společenství, a primátorská medaile tak putuje do Břeclavi.

V tomto závodě startovala i čistá loď Břeclavi, která byla v Praze hlavně získávat zkušenosti, a do hlavního finále se jí nepodařilo postoupit. Posádka jela ve složení Chlumecká Jana, Vrbasová Veronika, Knötigová Karla, Křivánková Petra, Balgová Anna, Snopková Kateřina, Doležalová Tereza, Melská Tereza s kormidelníkem Adamem Jurčíkem.

V závodě žáků starších Břeclav reprezentovala také čistá ve složení Maurič Adam, Mitrič Tobiáš, Kubík Danny, Polášek Petr, Turek Jan, Vlašic Timon, Helešic Šimon, Ptáčník Patrik a na kormidle Nešpor Lukáš. Posádka se probojovala do hlavního finále, kde skončila na čtvrtém místě za vítěznou lodí Mělník + Ústí nad Labem, druhým ČVK Praha a třetí Slávií Praha.

Naši dorostenci jeli ve stejné sestavě jako před týdnem v Hodoníně – Dalibor Neděla, Aleš Pospíšil, Adam Jurčík, Samuel Polach, Dominik Kučera, Lukáš Rylich doplnění veslaři z Piešťan a na kormidle s Lukášem Nešporem. Primátorky začali vítězstvím v rozjížďce a přímým postupem do semifinále. Odpoledne ovšem začal foukat silný vítr, který zdvihnul vysoké vlny, s nimiž si posádka nedovedla poradit, a do hlavního finále proto nepostoupila. Kluci poté zvítězili ve finále B a obsadili celkové šesté místo.

V závodě skifu žen startovala Markéta Nedělová a ve finále B vybojovala druhé místo.

Jarní skulérský (skifařský) závod Rösslera-Ořovského je historicky nestarší veslařský závod v českých zemích. Startoval v něm Petr Rampula, který skončil čtvrtý ve finále B, a Aleš Suský, kterému se naopak dařilo o poznání lépe. Po vítězství v semifinále ho čekal finálový boj vysílaný televizí. Jízda obou slovenských reprezentantů, Alešových soupeřů, byla na hranici pravidel a pro zkrácení tratě byl ihned po projetí pověstné zatáčky Richard Vančo diskvalifikován. Aleš Suský nakonec skončil na velmi pěkném třetím místě a vzorně zde reprezentoval veslařský klub a město Břeclav.

V závodě veteránů se v kategorii „D“ složil moravský výběr, kde seděl trenér Josef Akai a talentovaný kormidelník Lukáš Nešpor. Tato posádka zvítězila rozdílem osmi vteřin.

V dalším veteránském výběru pak veslovali v kategorii „G“ Karel Vaněk, Václav Tuček a Zdeněk Šil, kteří skončili na místě druhém.

Součástí pátečního programu 103. Primátorek byly také závody univerzitních osmiveslic, ve kterých letos poprvé startovali i odchovanci SVK Břeclav. Při účasti 14 univerzitních posádek z České republiky, USA a Německa se jim dařilo následovně: Jakub Starnovský zasedl v osmiveslici VUT Brno, která zvítězila ve Finále B (celkově 6. místo). Petra Martinková a Petra Pafkovičová byly členkami čistě ženské posádky Masarykovy univerzity, která dojela na 2. místě ve Finále C (celkově 12. místo, ze ženských posádek 2. místo).

Záznam ze závodů univerzitních osem je možno zhlédnout na ČT Sport ve čtvrtek 9.6. od 16:00 a v pátek 10.6. od 10:15.