Skifař Mikýsek byl na MS jedenáctý

28. 7. 2011

Osmnáctiletý skifař břeclavského SVK má za sebou prozatím největší úspěch v kariéře. Na mistrovství světa veslařů do 23 let v Holandsku si dojel v závodě skifů pro jedenácté místo z pětadvaceti veslařů.

Mikýsek měl na trati dlouhé 2000 metrů v první rozjížďce dobrý start, celý závod se držel na druhém místě za americkým skifařem. Až v závěrečné pětistovce tempo vypustil a předjel jej ještě rakouský veslař. Přesto si však třetím místem zajistil postup do čtvrtfinále skifařské soutěže, kam postoupilo osmnáct nejlepších závodníků.

Mikýsek je mezi muži lehkých vah prvním rokem a mezi i o několik let zkušenějšími závodníky se časem 7:59.09 minut rozhodně neztratil. Rozjíždka byla takticky veslovaná, Martin narazil na amerického favorita, který je pasovaný na celkového vítěze, potvrdil Mikýskův trenér Josef Akai.

Jen den po rozjížďkách se v šestičlenném čtvrtfinále postavil domácímu závodníkovi, Bulharovi, Gruzínci, Němci a Filipínci. Postupový klíč byl jednoduchý. Mezi šesti závodníky musel pro vstup do semifinále skončit nejhůře třetí. To se povedlo. Martina předjeli jen veslaři z Bulharska a Holandska. V čase 7:17.23 minut projel dvoukilometrovou trať jako třetí, přestože celý závod vedl.

Po startu se dostal Martin do vedení závodu a v polovině závodu vedl o délku lodi. Byl to dostatečný náskok, po kterém mohl závod v konečné fázi vypustit 300 metrů před cílem, odhalil taktiku Mikýskův kouč, sám stále aktivně veslující. Mikýska tedy čekalo semifinále mezi nejlepšími dvanácti veslaři. Pro účast v A–finále by se Mikýsek musel umístit mezi šesti nejlepšími, jinak postoupil jen do finále B.

Účast mezi šesticí nejlepších nakonec břeclavskému mladíkovi nevyšla. Mikýsek dojel dvoukilometrovou trať v čase 7:22.41 minuty pátý a celkově na něj zbylo jedenácté místo. Mezi o čtyři roky staršími veslaři ale obstál. Cílem před začátkem mistrovství totiž bylo semifinále.

Martin jako nejmladší účastník mistrovství překvapil. Na těchto náročných závodech je důležité dojet závody postupově a přitom efektivně tak, aby si ušetřil každé tempo na poslední nejdůležitější závod roku, dodal Akai.