Sedm přeborníků Moravy

18. 6. 2014

Velké veslařské manévry představují přebory kraje. Moravské oddíly se pravidelně setkávají na brněnské přehradě, aby si to rozdaly o tituly, body do Českého poháru, postupy na mistrovství republiky a v neposlední řadě o dobré umístění.

Velký nárůst členské základny ve všech veslařských klubech dával zapomenout na nedávné doby, kdy sobota byla jenom nudným představením několika málo rozjížděk. Letos se skutečně jelo po oba dny ve svižném tempu a po oba dny se bylo na co dívat. Břeclavští veslaři zde startovali ve více než třiceti posádkách a zajeli zde plno zajímavých výsledků, z nichž uvádíme ty nejvýznamnější.

Svoji velmi dobrou výkonnost dokázali mladší žáci. Matěj Helešic, Danny Kubík, Petr Polášek, Jan Turek s kormidelníkem Lukášem Nešporem získali titul na párové čtyřce a individuální titul na skifu si vyjel mezi jedenáctiletými skifaři Petr Polášek. Potěšitelné je, že na mistrovství republiky se kvalifikovali na dvojskifu i Tobiáš Mitrič s Timonem Vlašicem.

Titul na královské disciplíně osmě si vyjeli mezi dorostenci Ondřej a Jakub Klimovičovi, Radim Dovrtěl a Petr Schmidt s veslaři z Hodonína.

Mezi skifaři lehkých vah mužů zvítězil Aleš Suský.

Protože se jednalo o přebor Moravy, nestartoval zde stříbrný z Mistrovství Evropy Lukáš Helešic na své parádní disciplíně dvojce bez kormidelníka, protože jeho parťák je z Pardubic a ten startoval na svých oblastních přeborech. Tuto absenci skvěle nahradil v závodě dvojskifů, kde s Richardem Rampulou s přehledem zvítězil. Jednoznačné bylo i vítězství Petra Rampuly na skifu. Když si tito tři břeclavští borci sedli s brněnským Tomášem Kamanem na párovou čtyřku, nadělili svým soupeřům propastných jedenáct vteřin.

Marie Hlavinková s Markétou Nedělovou dojely na párovce juniorek na druhém místě a Hlavinková k tomu přidala třetí místo na skifu.

Mladší žačky Magdaléna Novotná s Terezou Melskou dojely v závodě dvojskifů mladších žaček druhé a Petra Křivánková s Bárou Mikuličovou dojely čtvrté. Na čtyřce dojely Novotná, Melská, Kocmanová a Mikuličová na čtvrtém místě.

Anežka Buzrlová dojela na dvojskifu na třetím místě, když si alespoň trochu spravila náladu za nepovedený závod ve skifu.

Už vůbec nevyšly tyto závody starším žákům, kteří se potýkali s absencemi. Dalibor Neděla startoval na párovce s Hodonínem, ve které jim vypadl veslař z vozíčku, a tak jeli vlastně jenom ve třech. Nevyšel ani start s Lukášem Rylichem na dvojskifu a Rylich pak zajel až čtvrté místo ve finále B. Těžký první závod absolvovala ve velkých vlnách Katka Mitričová, která nepostoupila z rozjížděk.