Reprezentační vítězství

7. 6. 2011

Na přírodní dráze v maďarské Velenci se konala veslařská regaty Olympijských nadějí. Kompletní reprezentační družstva dorostu České republiky, Maďarska, Polska, doplnila výprava Rakouska a zástupců Slovenska. Do autobusu vypravovaného z Prahy přisedla ve čtvrtek na motorestu v Ladné i skupina pěti břeclavských veslařů s trenérem Pafkovičem.

Po třech hodinách jízdy si veslaři vyzkoušeli tréninkově jízdu v silném větru a vlnách. A hlavně taky obhlížet soupeře, kteří zde již poctivě trénovali. Po večeři dostali všichni reprezentační kombinézy, ze kterých měli obrovskou radost. Páteční slavnostní nástup svědčil o tom, pořadatelé k této regatě přistupují velmi zodpovědně a budou se chtít předvést v co nejlepším světle i na vodě.

Všechny výsledky se započítávaly do soutěže družstev, proto si jednotlivé naše posádky vzájemně fandili. Již první závod, čtyřku s kormidelníkem vyhrála nad domácí lodí česká posádka, kterou tvořili závodníci Bohemians Praha. Břeclavské v ten moment mrzelo, že jako vítězové nominačních závodů nezvolili tuto podstatně schůdnější disciplínu a zkouší své kvality v podstatně nabitější disciplíně, čtyřce bez kormidelníka. Lodě Polska a Maďarska byly velkou neznámou, jediné, které znali, byla loď Rakouska, která je porazila na mezinárodní regatě v Brně. A navíc se jednalo převážně o závodníky o rok starší. Silný protivítr dělal potíže už při řazení lodí na startu, kde zachybovala loď Polska. Břeclavským start vyšel a podařila se zúročit i pečlivá příprava, kterou tato posádka absolvovala v Břeclavi a ve vlnách na přehradě v Brně. Od poloviny trati šla sestava Lukáš Helešic, Jakub Starnovský, Petr a Richard Rampulovi jasně do čela a v cíli to byl náskok čtyř vteřin před domácí posádkou a lodí Rakouska. Poláci startovní pole uzavřeli. Pro břeclaváky je to další velký úspěch a sklidili zaslouženou pochvalu ústředního trenéra mládeže.

Při pohledu na párovou čtyřku dorostenek, ve které startovala Anežka Buzrlová, spokojeně konstatoval trenér z Lysé nad Labem, že závodí se vlastně až za českou posádkou. Výsledky břeclavských závodníků i výsledky ostatních lodí znamenal, že pohár soutěže družstev putoval do České republiky. Ihned po skončení závodů se vydala celá výprava na osmihodinovou cestu směr Praha, kde se zúčastnili tradičních Pražských primátorek.

Dorostenecká čtyřka v Maďarsku

Dorostenecká čtyřka v Maďarsku