Report z Vánočního kilometru

27. 12. 2008

Na svatého Štěpána se v našem areálu uskutečnil další ročník zimních a ploutvových plavců. Protože jsem přišel pozdě, stihl jsem jen závody na 750 m zimních plavců a hlavní závod na kilometr. Teplota vzduchu byla něco pod nulou. Mnoho lidí si na tuto akci našlo cestu na veslák i na 2. svátek vánoční a povzbuzování bylo opravdu velkolepé. Jako občersvení byl připraven svařák a byla otevřena hospoda.

Plavci využili prostory šaten SVK pro přípravu na závod a také na převlečení zpět do civilních šatů. Mráz byl opravdu silný a svařák za chvíli vyprodaný. Módní doplňky zimních plavců byly opravdu velmi rozmanité, každý ukázal svůj styl. Účastníky hlavního závodu na 1000 metrů vyvezly na start lodě Lodní dopravy Břeclav a z lodě Svatopluk nám zamával nějaký hokejista ověšený medailemi. V hlavním závodě zvítězil potápěč Zbyněk Svozil a záchranáři mu jako cenu přivázali na cílovou bojku láhev s domácí slivovicí. Správný potápěč má mít nůž, ale dnes se to jaksi nepodařilo :-) . Tak se napil z přivázané láhve a ochutnali také další závodníci, kteří doplavali do cíle. Po průplavem cíle začali závodníci vystupovat na plato a odcházet do šaten.

Vítěz ještě absolvoval rozhovor s Českou televizí a fotografování novinářů z místních novin. Pak jsme mohli sledovat pokusy o protnutí cílové pásky potápěči z Přerova, kteří měli vymyšleny různé srandičky. Zapálili oranžovou potápěčskou dýmovnici, která vytvořila mlhavou stěnu. Nechali se dále unášet proudem řeky Dyje pomalu k cílové věži. Znovu se ukázalo, že nejlepší parta je ta, která pochází od vody. Hokejista se pokusil o doplavení do cíle na snowboardu upevněným na plovacím kole a po projetí cílem spadl do vody. Pak dva plavci společně doplavali s plovacím kolem. Až se zbytek závodníků na trati doplavil úspěšně do cíle, sešli se na platu a chyceni za ruce skočili do vody. Hokejista s číslem dresu 22 předvedl leklou rybu a za pomoci dvou kamarádů se dostal zpět do vody. Všechny závody doprovázela záchranná služba na motorových člunech, která nakonec udělala na Dyji po skončení závodů pořádné vlnky. Potápěči z Přerova potvrdili, že není důležité vyhrát, ale zůčastnit se a při tom pořádně pobavit diváky. Takto prý blbnou i v Bečvě na Silvestra.