Pražské primátorky

6. 6. 2010

Modrá obloha bez mráčků, vysoké teploty, různé atrakce, nezbytné reklamy a množství diváků vytvářely nádhernou kulisu nejslavnějšímu  veslařskému závodu, Pražským Primátorkám. Na žádných jiných závodech v republice se nepředstaví celá současná veslařská elita. Dorostenci,  elitní senioři, ale také veteráni v dobových dresech na starých plátových osmách dokumentují slavnou tradici, které toto klání osmiveslic má.

Břeclavští veslaři se zde představili celkem ve čtyřech posádkách. Vzhledem k tomu, že klub nemá loď odpovídající kvality a navíc těžko by byl schopen postavit čistou oddílovou posádku, jednalo se o starty ve společenství s jinými oddíly.

Mimořádnou pozornost věnovala média startu osmy Cambridge, která nakonec dojela druhá v malém finále. Další zahraniční posádkou byla dorostenecká osma z Piešťan, kterou doplnili břeclavští Richard Rampula na kormidle a za veslem David Cupal.

Tato posádka měla do Prahy strastiplnou cestu. První poruchu mikrobusu v centru Břeclavi se ještě podařilo vyřešit, ale motorest v Ladné, byl konečnou stanicí pro zavařený motor. Nakonec cesta trvala téměř dvanáct hodin. Odměnou za trpělivost pro tuto posádku byl přímý postup do finále z prvního místa v rozjížďce. Další dorostenec Jakub Starnovský si ve společenství moravských klubů musel postup vybojovat až z opravných jízd. V nedělním finále pak dojelo břeclavsko slovenské společenství s Cupalem a Rampulou na třetím místě a Starnovský za Moravu dojel čtvrtý.

Poměrně složitou cestu do finále měli junioři. Rozjížďka na staré dřevěné lodí spojená s obrovskou chybou kormidelníka je odsunula do opravek. Tento reparát jetý již na novější půjčené lodi vyšel a junioři David Malík, Martin Mikýsek, Jan Krátky a Josef Akai si v nedělním finále, před kamerami České televize dojeli pro konečné čtvrté místo. Jediným zástupcem břeclavského veslování na červeném koberci vítězů byla Slávka Kouřilová, která jela v moravském společenství veteránek, které přerušilo nadvládu veslařek Slávie Praha.

V hlavním závodě zvítězil za obrovského potlesku jeden z nejlepších světových veslařů, Ondřej Synek a osmy mužů celkem překvapivě vyhrála osma skifařů Dukly.

Do Břeclavi se pak odjíždělo s pocitem dobře vykonané práce a také se zapůjčeným dvojskifem ze státního parku, na které se budou Martin Mikýsek a David Malík připravovat na start na juniorském Mistrovství světa.

Finálový závod osem juniorů s břeclavskou účastí jste mohli shlédnout na programu ČT4 Sport (Pražské Primátorky).