Povedené Mistrovstí Moravy: břeclavským veslařům se dařilo napříč kategoriemi

9. 6. 2018

Břeclavští veslaři ze Slováckého veslařského klubu se letos už potřetí vypravili na brněnskou přehradu, kde se minulý víkend 2. – 3. 6. konalo Mistrovství oblasti Morava. Tento závod je nejen porovnáním všech moravských klubů a také klubů ze Slovenska, ale zároveň je pro mladší kategorie i nominací na nadcházející Mistrovství ČR.

Své místo na republikovém šampionátu si tak vybojovali mladší žáci Denis a František Zaliberovi, a to jak na skifech, tak společně na dvojskifu. Mladší žákyně Gabriela Snopková si postup na MČR zajistila na skifu. K tomu se jí ještě povedlo získat stříbrnou medaili na čtyřce párové ve společenství se závodnicemi z Olomouce.

Výborných úspěchů dosáhli žáci starší Matěj Halady a Matěj Kašík. Z 32 startujících posádek dvojskifů byli nakonec nejlepší a zvítězili. Stejně skvěle se jim dařilo i na čtyřce párové, společně s Jakubem Mališem, Hugo Pfeferem a kormidelnicí Sabinou Skoumalovou. Ve stejném závodě startovala také posádka Michal Kos, Edis Sedláček, David Rubecký, Marek Husařík, korm. Lukáš Nešpor, která však ze sobotních rozjížděk nepostoupila do nedělních bojů o medaile.

Dorostenci na čtyřce párové ve složení Matěj Helešic, Patrik Ptáčník, Martin Ježek a Petr Polášek dojeli ve finále na pěkném druhém místě. Ve stejném složení jeli i čtyřku nepárovou a opět obsadili stříbrnou pozici. Druhá čtyřka nepárová ve složení Adam Maurič, Martin Halady, Zdeněk Čech, Marek Dvořák dojela na pátém místě. Všichni břeclavští dorostenci spolu s kormidelníkem Lukášem Nešporem pak usedli do osmy a cílem projeli jako třetí. Břeclavské dvojky bez kormidelníka ve složení Marek Dvořák-Adam Maurič, Martin Halady-Zdeněk Čech a Alexandr Marinkov-Ivo Helešic se ve výsledkové listině seřadily za sebe, když cílem projely jako čtvrtá, resp. pátá a šestá posádka.

Břeclavské dorostenky dobře zabojovaly na skifech. Dvě postoupily do finále, ve kterém Anna Balgová získala bronz, když druhé místo jí uniklo o necelou sekundu. Karla Knötigová pak dojela hned za ní na čtvrtém místě. Na čtyřce nepárové je doplnily Tereza Melská a Sabina Skoumalová a společně vybojovaly stříbro. Všechny potom usedly do osmy spolu se závodnicemi z Otrokovic, se kterými pojedou i nadcházející Primátorky. Osma v tomto složení dojela na druhém místě. Sabina s Terezou zkusily také pro ně novou disciplínu, dvojku bez kormidelnice, kde skončily třetí.

Naši junioři Dalibor Neděla a Aleš Pospíšil potvrdili pozici nejlepší dvojky v ČR a s přehledem svou jízdu vyhráli. Dalibor Neděla pak ještě na skifu vybojoval ve finále třetí místo, když porazil i skifařské specialisty a reprezentanty. Aleše s Daliborem nakonec doplnili další břeclavští junioři, Adam Dalibor Jurčík a Lukáš Nešpor, a v závodě čtyřek nepárových skončili třetí.

Daliborova sestra Markéta Nedělová, která závodí v kategorii žen, si odskočila na Moravu z Prahy, kde se připravuje na veslařský Světový pohár. I přesto, že mohla odpočívat, sedla si do skifu a s přehledem závod vyhrála. Pak ještě společně se závodnicemi z Hodonína a Uherského Hradiště zvítězila na čtyřce párové. Další břeclavské zástupkyně ženské kategorie, Slávka Kouřilová, Adriana Piknová a Erika Jurgová, dojely spolu s veslařkami z Brna a Ostravy závod osem na třetím místě. Poslední dvě zmíněné se účastnily také závodu čtyřek párových, kde v napínavém finiši nakonec podlehly lodi ČVK Brno a skončily čtvrté.

Další významnou akcí, která v nejbližší době čeká břeclavské veslaře, jsou slavné pražské Primátorky. Je to velký veslařský svátek, který si nenechá ujít žádný veslař a kterého se účastní většina závodníků břeclavského klubu. Doufejme, že některé z nich uvidíte i v nedělním přímém přenosu na ČT.