Pohárové zisky veslařů

18. 2. 2013

V neděli se v budově Regionálního centra v Olomouci konalo již 20. Mezinárodní mistrovství ČR v jízdě na veslařském trenažéru, které bylo vyvrcholením veslařské halové sezóny. Současně zde byly vyhlášeny výsledky dlouhodobé čtyřkolové soutěže Poháru ČR.

Až nečekaně často vystupovali na stupně vítězů břeclavští veslaři. Díky trpělivému a poctivému objíždění všech kol a vysokému bodovému hodnocení za umístění zvítězil v kategorii mužů lehkých vah Aleš Suský. Veteráni Zdeněk Šil s Karlem Vaňkem vynechali pouze kolo poháru v Děčíně, ale i tak jim jejich bodový zisk stačil k získání pohárů pro vítěze svých kategorií. Start jenom ve dvou kolech a bodování třetím a čtvrtým místem stačilo Lukáši Helešicovi v jeho prvním roce mezi juniory k zaslouženému třetímu místu a zisku bronzového poháru. Mezi dorostenkami skončila Marie Hlavinková na čtvrtém místě. Ta však velkou část sezóny ze zdravotních důvodů vynechala. Mezi desítku nejlepších se osmým místem zařadila Anežka Buzrlová.

O tom, že mistrovství bylo skutečně mezinárodní, a že veslování na trenažéru zvládne i neveslař, přesvědčil obr Anton Grassl z Komárna, který zvítězil o vteřinu před velkým talentem českého veslování Jakubem Podrazilem a stal se tak historicky prvním zahraničním mistrem České republiky. Stejně tak sahal po vítězství Lukáš Babač v kategorii mužů lehkých vah. Ten nakonec dojel druhý mezi bratry Vetešníkovými. V této kategorii dojel po strhujícím závěru na šestém místě Aleš Suský, který tak porazil i účastníka OH v Londýně Kopáče.

Mezi juniory měli břeclavští veslaři dva zástupce. Prvoročáka Lukáše Helešice a Jakuba Starnovského, který startuje v této kategorii již druhým rokem. Každý zvolil jinou taktiku. Starnovský ostrý nástup již od startu a Helešic uvážlivou jízdu na hranici svého maxima, která ho v polovině závodní dráhy posunula na čtvrté místo. Zvýšenou intezitou v závěru si Lukáš zlepšil své osobní maximum, které však již nezměnilo nic na celkovém čtvrtém místě. Ve vyrovnaném poli dojel Starnovský na sedmém místě.

Mezi juniorkami dojela Anežka Buzrlová na dvanáctém místě. V kategorii veteránů nad padesát let dojel ve svém letošním maximu Zdeněk Šil na druhém místě a Karel Vaněk mezi šedesátníky na místě pátém.

Tímto závodem skončila halová sezóna a začíná příprava na hlavní sezónu na vodě.