Osm přebornických titulů

19. 6. 2011

Veslařský přebor Moravy sice není postupovým závodem na Mistrovství republiky, ale je bodovaným kolem Českého poháru. Právě body do poháru přivedly na start rekordní účast závodníků. Jasným důkazem je start šesti osem mužů na závěr nedělního finálového bloku.

Sobotní rozjížďkový pořad se odehrával celkem v poklidném duchu. Favorité jasně postupovali a k tomu se přidalo pro břeclavské veslaře ještě několik nečekaných postupů. Určitě se mezi ně řadí postup Ondřeje Klimoviče mezi třináctiletými žáky a postup dvojskifu mladších žáků Radim Dovrtěl, Dalibor Neděla.

Finálový blok začal nejlíp jak mohl. Čtyřka žaček Dřevová, Hlavinková, Bortlíková s kormidelnicí Hirtovou, doplněné hodonínskou Svobodovou projely cílem jako první. Druhý titul po boji přidali dorostenci Starnovský, Helešic a bratři Rampulové na čtyřce bez kormidelníka. Zde se čekal větší odstup od dalších lodí, ale několikatýdenní náročný pořad dorostenců a hlavně odpočinkový týden před těmito závody, dal šanci jejich soupeřům. Přesto titul putoval do Břeclavi. Další, hlavně překvapivý titul přidal David Halady společně s hodonínským Režnákem na dvojskifu. Pro prvenství si přijela Robina Bolečková na skifu čtrnáctiletých žaček a přesvědčivé vítězství zaznamenal Kryštof Kouřil ve stejné kategorii chlapců.

Závod skifu mužů lehkých vah přivedl na start absolutní republikovou špičku této kategorie. Svoji výkonnost potvrdil vítězstvím Martin Mikýsek, před otrokovickým Čablou, Viktorou z Hodonína a Alešem Suským. Právě Čabla s Viktorou budou největšími soupeři Mikýskovi před nominací na Mistrovství světa. V Brně byli úspěšnější, ale to Martin startoval s Alešem Suským. Jeho parťák z reprezentační posádky Adam Kappa se ve stejné době zúčastnil pražských přeborů. Přestože všichni tito veslaři proti sobě bojovali na menších lodích, jejich společný start na párové čtyřce snad nemohl dopadnout jinak než vítězstvím.

Letošní dominantní postavení dorostenců nedává spát jejich konkurenci a přestože Helešic, Rampulové, Starnovský, Halady s Kouřilem na kormidle a trojicí brněnských veslařů s přehledem zvítězili, vytáhli jejich soupeři z Otrokovic proti ním další ze zbraní poražených, protest proti neoprávněnému startu jednoho z členů vítězné posádky. Protest nakonec stáhli a zvítězil výsledek dosažený na vodě.

Dále bylo dosaženo několik hodnotných druhých míst. Anežka Buzrlová na dvojskifu společně s přerovskou závodnicí, dokonale prohnaly čistou loď z Přerova, která bude reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa juniorů. Jakub Klimovič dojel mezi třináctiletými skifaři druhý a jeho bratr Ondřej po přechodu od fotbalistů se potýkal s technickými problémy a finálové pole uzavřel. Vysoké ambice má dvojskif starších žáků Kouřil, Košťál a zatím odešel poražen jenom otrokovickou lodí. Druhého místa dosáhl mezi nejmladšími žáky Jan Holbík. V tomto závodě dojel Dalibor neděla třetí. Pro mužskou osmu, tvořenou loňskými juniory s Josefem Akaiem v úloze veslovoda bylo úspěchem jet v balíku všech šesti lodí a neodejít úplně poraženi. Konečné páté místo splnilo všechna tato přání.