Opět po roce je v Břeclavi evropské juniorské stříbro

27. 5. 2014

O další historický úspěch pro Slovácký veslařský klub z Břeclavi se o víkendu postarala juniorská dvojka bez kormidelníka ve složení Lukáš Helešic a Miroslav Jech. Pod vedením trenéra Josefa Akaie dokázali podruhé ve dvou letech přivézt do Břeclavi z evropského šampionátu stříbrné medaile.

Po loňském úspěchu čisté břeclavské dvojky bez kormidelníka Lukáš Helešic – Jakub Starnovský, která získala evropské stříbro a páté místo na Mistrovství světa, se tentokrát osmnáctiletý Helešic spojil s pardubickým veslařem Miroslavem Jechem.

Letos se sešla na startu mnohem těžší konkurence než minulý rok. Naši se soustředili hlavně na Němce a mistry Evropy z Rakouska. Rumuni ale překvapili všechny zúčastněné, rozdělili své mistry světa na čtyřce a dali je do dvojky.

Břeclavská dvojka šla najisto, v Belgii jela nejmenší počet závodů. Bleskový finiš v první rozjížďce, ve kterém o setiny porazili Němce, jim zajistil přímý postup do semifinále. Nemuseli tak jezdit vysilující opravné jízdy. Ale v semifinále už se trošku šetřili. Postupovaly tři posádky, tak si drželi druhé místo. Finále se totiž jelo už za tři hodiny.

Ve finále se břeclavská loď postavila Rumunsku, Německu, Rakousku, Itálii a Švýcarsku. Prvních pět set metrů se jelo společně, po kilometru naši mírně vedli, ale pak zapnuli Rumuni a ani po mocném finiši je už nedokázali předjet.

Teď čekají veslaře školní povinnosti a individuální tréninkový plán zaměřený na získání síly. Následují Pražské Primátorky a v červenci čeká Helešice s Jechem nominační závod, kde by měli potvrdit svou dominantní pozici v Česku. Tím pádem by se podívali v srpnu do Hamburgu, kde se letos koná Mistrovství světa juniorů.