Ondřej Synek bez medaile

3. 9. 2012

Letošní veslařské mistrovství se mělo hlavně točit kolem stříbrného medailisty z olympijských her, Ondřeje Synka. Ten startoval na skifu, na dvojce bez kormidelníka a do dvojskifu usedl s předsedou veslařského svazu a místopředsedou olympijského výboru Jiřím Kejvalem, který je ve svých 44 letech aktivním sportovcem.

Kromě veslování dosahuje i slušných výkonů v půlmaratónu. Ale jak se ukázalo, tréninkové manko, různé společenské akce i samotná radost z narození syna hodně ubralo z výkonnosti druhého nejlepšího skifaře planety, který nakonec na republice nezískal ani jednu medaili. Ve skifu nepostoupil do finále a na dvojce přišel o bronz v souboji s juniory ČVK Praha. Olympijská vítězka Mirka Knapková se tohoto mistrovství zúčastnila jenom jako divák.

O medaili na dvojskifu ho připravili i břeclavští veslaři. To, že vyhrají reprezentační posádky z pražské Dukly, se počítalo. Ale že Synka s Kejvalem porazí posádka z Břeclavi, s tím počítal málokdo. Aleš Suský s Andre Rédrem šetřili své síly v rozjížďkách a ve finále si po disciplinovaném výkonu dojeli pro bronzové medaile právě před touto hvězdnou posádkou. Jejich výkon uznale hodnotili reprezentační trenéři s tím, že tento cenný skalp si mají oba tučně zapsat do svých tréninkových deníků.

Jak se ukázalo, bronz této posádky nebyl jediným překvapením pro břeclavské veslaře. Pro stříbrnou medaili si dojela i Markéta Nedělová, která byla členkou párové čtyřky. Tato posádka postupovala mezi veslařskou elitu jako mistryně republiky z dorostu. Celou dobu závodu se dorostenky držely na třetím místě a když asi sto metrů před cílem chytila na druhém místě jedoucí loď Slávie výstavního raka, byla to posádka s naší veslařkou, která pro sebe získala cennější medaile. Reprezentační posádka si své prvenství kontrolovala s dostatečným náskokem.

Stejnou medaili si vyjela za druhé místo i Anežka Buzrlová, která byla členkou osmiveslice složené z těch nejlepších juniorek.

Součástí Mistrovství byly i závody juniorských skifařů, kde startoval břeclavský dorostenec Richard Rampula. Ten doplatil na tvrdý los v rozjížďce a ze třetího místa postoupil do malého finále, kde v souboji o konečné sedmé místo bojoval s letošním mistrem republiky Hellebrandem. Tomu podlehl až v závěru a zůstalo tak pro něj konečné osmé místo.

V mužském veslování je už zažitým zvykem, že vepředu jedou posádky pražské Dukly a pro ostatní většinou zůstává boj o zbylé pozice. Jinak to nebylo ani v předposledním závodě párových čtyřek mužů. O prvenství reprezentační posádky nebylo pochyb, o druhém místě další lodě Dukly také nikdo nepochyboval. Skutečnost byla ale poněkud jiná. Reprezentační posádka šla ihned po startu v pohodě do čela závodu, ale naprosto přesvědčivě odjížděla na druhém místě zbytku startovního pole břeclavská loď! Tuto posádku tvořili dorostenci Lukáš Helešic na stroku a Petr Rampula na háčku. Pro Mistrovství mužů tuto posádku doplnili Andre Rédr a Aleš Suský. Odměnou za poctivou přípravu pro tuto posádku byla stříbrná medaile a skutečné uznání veslařských odborníků za předvedený výkon. Členové druhé posádky pražské Dukly, kteří dojeli v uctivé vzdálenosti na třetím místě jenom nechápavě kroutili hlavou, kdo je to porazil.