Odešel JUDr. Štěpán Hrstka

30. 3. 2012

Na začátku veslařské sezony nás postihla smutná zpráva o úmrtí pana JUDr. Štěpána Hrstky – bratra veslovoda olympijské osmy z Berlína z roku 1936 a v neposlední řadě všestranného sportovce a velkého příznivce břeclavského veslování.

Poslední rozloučení se koná v pondělí 2.4. ve 14:00 v obřadní síni brněnského krematoria. Čest jeho památce!

Životopis: (zdroj: Ladislav Klim, www.breclavsky.denik.cz)

Narodil se 9. října 1914 v Sarajevu, kde pobýval jeho otec jako zástupce Rakouska-Uherska. Skončením první světové války jeho mise skončila, a proto se rozhodl vrátit v roce 1919 do Československa a vystoupit na první stanici za hranicemi.

Tak se Hrstkova rodina ocitla v Břeclavi, kde vychodil Štěpán obecnou školu a maturoval na břeclavském gymnáziu. V mládí chodil do Orla, kde absolvoval své první závody. Po maturitě odešel do Brna studovat práva a začal závodit za VS Brno.

Zde měl také své největší úspěchy, když překonal československé rekordy v desetiboji, 200 m a 400 m překážek, reprezentoval Československo a šestkrát se stal jeho mistrem.

Od roku 1939 žil ve Zlíně, kde nejprve závodil, pak se stal funkcionářem a předsedou atletického oddílu.

Byl velmi spjatý s Břeclaví, často sem jezdil na výlety, posedět a zavzpomínat na břeclavském stadionu. Velmi se zajímal o dění v Břeclavi a těšily ho změny k lepšímu. Ještě letos sliboval, že se do Břeclavi podívá po překonání zdravotních potíží.

S břeclavskými atlety byl často v telefonickém i písemném styku. Protože v mládí vesloval, navštívil Břeclav naposledy při oslavách 85. let veslování v Břeclavi v loňském roce.

Pan Hrstka se aktivně podílel na výsadbě

Pan Hrstka se aktivně podílel na výsadbě

Štěpán Hrstka a Václav Pavkovič

Štěpán Hrstka a Václav Pavkovič