Novotná vybojovala stříbro na republikovém šampionátu

7. 7. 2015

Na vodním kanále v račickém Sportcentru se na konci června uskutečnilo čtyřdenní Mistrovství České republiky ve veslování žactva a dorostu pro rok 2015. Rekordní počet startujících a příznivé počasí přilákalo spoustu diváků, kteří zhlédli velmi vyrovnané a kvalitní výkony v cílové metě. Mnohdy musela až kamera rozhodovat o vítězstvích.

Sítí mnoha rozjížděk a semifinále se do hlavního finále A, kde startuje nejlepších šest posádek, nakonec dostaly čtyři břeclavské lodě. Ty bojovaly o medaile, ale jen v jednom případně byly úspěšné. Z břeclavských nadějí nejvíce zazářila starší žačka Magdaléna Novotná, která získala stříbrnou medaili ve skifu. Po ne příliš ideální zimní přípravě, kdy Magda od prosince do konce února bojovala s nachlazeními, se dostala během posledních dvou měsíců do skvělé formy a všem dokázala, že patří do skifařské elity ve své kategorii.

Mladší žák Petr Polášek startoval dvakrát v áčkovém finále. Petra na rozdíl od Magdy přepadlo nachlazení těsně před mistrovstvím, což se táhlo i v průběhu celého šampionátu. Na vytouženou medaili nakonec dvanáctiletý Petr nedosáhl. Ve skifu skončil na pátém místě a na párové čtyřce skončil šestý. Tam mu na kormidle seděl Lukáš Nešpor a ostatní žáci z Jindřichova Hradce, kteří vytvořili silné společenství. Posledními účastníky, kteří se probojovali do finále A, byl dvojskif mladších žaček Tereza Melská a Petra Křivánková, které skončily taktéž na šestém místě.

Vítězstvím ve finále B si posádka čtyřky s kormidelníkem starších žáků zajistila sedmé místo. Vyjela si je ve složení Lukáš Rylich, Timon Vlašic, Jan Turek, Danny Kubík a na kormidle Adam Jurčík. Tato posádka jezdí v žákovské kategorii prvním rokem. V následujících letech mají ambice bojovat o medaile. Dalším prvoročákem je dorostenec Dalibor Neděla, který si v silné konkurenci dvojskifů nevedl ve společenství s Čermákem z Brna vůbec špatně. Ve finále B po nevydařeném startu předjížděli postupně všechny soupeře a nakonec skončili o necelou vteřinu na druhém místě. Celkově z toho bylo osmé místo.

Překvapením byla nanarychlo složená párová čtyřka mladších žaček, která skončila ve finále B na třetím místě, celkově devátá. V ní startovaly Petra Křivánková, Karla Knötigová, Barbora Suchánková, Jana Chlumecká a na kormidle seděl opět Lukáš Nešpor. Na svých vůbec prvních závodech startoval v Račicích dorostenec Aleš Pospíšil, a to hned ve dvou disciplínách. S oddílovými kolegy Nedělou, Kučerou, Jurčíkem startovali společně v párové čtyřce a čtyřce bez kormidelníka. U nich šlo spíš o začlenění do posádky a načerpání zkušeností. V obou disciplínách skončili shodně na dvanáctém místě.

Další břeclavské posádky v silně obsazených skifařských disciplínách a závodech párových čtyřek se do dalších bojů ze semifinále neprobojovali.