Na Olympijských hrách mládeže budou mít břeclavští veslaři zástupce

28. 4. 2014

Kontrolní závody nejlepších českých veslařů od dorosteneckých kategorií výše proběhly o víkendu na račickém kanále vodních sportů. Předvedené výkony jsou podstatné při sestavování reprezentačních posádek. Břeclav bude mít jako loni v reprezentaci ČR zastoupení v kategorii juniorů.

Lukáš Helešic si po vítězství před 14 dny na Mistrovství republiky na dlouhé trati v Hoříně se svým kolegou z Pardubic na dvojce bez kormidelníka vedl stejně dobře. Kontrolní závody vyhráli systémem start – cíl o 13 vteřin a nominovali se na velkou juniorskou mezinárodní regatu do Mnichova, kam každoročně vysílají evropské reprezentace své nejlepší posádky, aby vybrali pouze tu nejrychlejší na nadcházející juniorské Mistrovství Evropy. Tímto vítězství si dvojka zajistila účast také na Světové olympiádě mládeže v čínském Nanjing, kde bude českou republiku reprezentovat. Potěšitelné pro Břeclav je to, že nominační místo na OH do Číny vyjela minulý rok nejúspěšnější juniorská posádka, a to břeclavská dvojka bez kormidelníka Jakub Starnovský a Lukáš Helešic.

Další zástupce, který pojede do Mnichova, je skifař Petr Rampula. Po infarktovém semifinále se probojoval do velkého finále, což mu zajistilo účast v Mnichově. Ve finále pak skončil na 6. místě a v Mnichově pojede dvojskif s veslařem z pražské Slávie. Richard Rampula tolik štěstí neměl a jeho jedenácté místo start na regatě v Německu již neumožňuje.

Bohužel se nám na těchto závodech vyskytla marodka a obě něžné pohlaví zde startující nepodaly svůj standart. Juniorka Marie Hlavinková do svého posledního závodu ve finále B nenastoupila a Anežka Buzrlová skončila mezi ženami do 23 let na sedmém místě.

Zkušený Aleš Suský mezi muži lehkých vah skončil po všech svých jízdách celkově taktéž na sedmém místě.

Lukáš Helešic při závodě

Lukáš Helešic při závodě

Vyveslování na kontrolních závodech

Vyveslování na kontrolních závodech