Na Dunaji závodily osmiveslice

29. 9. 2013

Po úspěšném účinkování na pátečním Mistrovství ČR ve sprintu se zúčastnili břeclavští junioři závodu osmiveslic Devín – Bratislava. Na více než jedenáctikilometrové trati se konal tento závod již po devatenácté.

Z klidné hladiny řeky Moravy pod hradem Devínem se krátce po startu dostávaly všechny lodě do bouřlivých vod Dunaje. Ne náhodou si téměř všechny posádky braly za kormidelníky zkušené borce z pořádajícího SVK Bratislava, který má své sídlo právě na Dunaji pod novým mostem.

Břeclavské juniory Lukáše Helešice, Petra a Richarda Rampulovi, doplněné Romanem Pafkovičem, si přizvali do posádky v současnosti nejlepší slovenští veslaři Andre Rédr, Peter Legény a bratři Matúš a Richard Vančovi, které známe z účinkování na břeclavské regatě. Toto československé společenství bylo pasováno do role favorita. Přestože se startovalo v půlminutových intervalech, sjely se všechny osmy během závodu do jedné velké skupiny a v cíli byl naměřen absolutní nejlepší čas lodi s našimi borci na palubě.

Záznam ze závodu pořizovala slovenská televize TA3 a byl součástí hlavního sportovního bloku této zpravodajské televize. Závod kromě sportovní úrovně má i společenský význam a členové vítězné posádky po převzetí poháru a zlatých medailí vhodili do Dunaje věnec na památku všech zesnulých veslařů. Poté si vyzkoušel ledové vody Dunaje i kormidelník této vítězné posádky.