Mladí břeclavští veslaři úspěšně bojovali na brněnské přehradě, Markéta Nedělová reprezentovala v německém Essenu

16. 5. 2017

V pátek 12. 5. 2017 se na brněnské přehradě uskutečnilo veslařské dorostenecké mistrovství středoevropských států CEFTA (Olympic Hopes Regatta)a o víkendu 46. ročník Mezinárodní brněnské regaty juniorů. Regata je dobrou příležitostí k otestování výkonnosti závodníků, protože kromě nejlepších českých posádek se jí již tradičně účastní také silná konkurence ze zahraničí. V letošním roce se přihlásili závodníci ze Slovenska, Polska nebo Rakouska. Tentokrát veslařům na nevyzpytatelném „Príglu“ počasí přálo a všechny jízdy byly odjety bez větších problémů. Například v loňském roce byly nedělní odpolední jízdy kvůli silnému nárazovému větru zkráceny a všechny se startovaly z mety 1000 metrů.

Na dorostenecké páteční „CEFTě“ z břeclavských reprezentovali Českou republiku Samuel Polach s Patrikem Ptáčníkem na čtyřce s kormidelníkem a Magdalena Novotná na skifu. Patrik se Samuelem vytvořili posádku se závodníky z ČVK Brno. Tato sestava vznikla na základě výsledků z dubnových kontrolních závodů. Kluci zajeli dobrý závod a ve velmi těsném dojezdu byli stříbrní, 2 sekundy za vítěznou českou „áčkovou“ posádkou a 0,36 sekundy před třetím Maďarskem.

Pozici jedné z nejlepších skifařek ve své kategorii v České republice potvrdila dorostenka Magda Novotná, která obsadila na závodě olympijských nadějí výborné druhé místo, když nestačila pouze na vítěznou závodnici z Maďarska. Na třetím místě byla další závodnice z ČR a čtvrté místo patřilo polské veslařce.

Po páteční CEFTě následoval víkendový program, který byl vyplněn 46. ročníkem Mezinárodní brněnské regaty juniorů. Roli favoritů tady zvládla břeclavská juniorská dvojka bez kormidelníka Dalibor Neděla a Aleš Pospíšil, kteří do finále postoupili druhým nejrychlejším časem. V samotném finále zajeli Aleš s Daliborem zkušeně a zaslouženě zvítězili o 5 sekund před veslaři z českých klubů HAMR a VK Smíchov. Svoji pozici potvrdili i v neděli, kdy bez větších problémů znovu zvítězili, tentokrát v děleném závodě.

Nabitý program měla Magda Novotná, ta nejdříve zvítězila na párové čtyřce bez kormidelníka ve finále B ve společenství s veslařkami Olomouce. Ve finále A pak obsadila skvělé druhé místo na skifu a výsledkově plodný den zakončila třetím místem na dvojskifu se závodnicí z Uherského Hradiště.

Mezinárodní regata se povedla také Tereze Melské s Adélou Poláškovou. Děvčata bojovala na párové čtyřce s kormidelníkem ve společenství se závodnicemi z Hodonína. Nejdříve zvítězily v rozjížďce a ve finále A nakonec skončily v těsném souboji s Rakušankami na druhém místě, když za vítězkami zaostaly jen o 0,8 sekundy.

Juniorky Klára Nosková s Leonou Balgovou obsadily v závodě dvojek bez kormidelníka třetí místo za veslařkami HAMRu a Olomouce. Dalším břeclavským veslařům se už tolik nevedlo a vesměs své účinkování končili v rozjížďkách.

Součástí programu 46. ročníku Mezinárodní brněnské regaty juniorů bylo také Akademické mistrovství České republiky. Z našeho klubu se jej pod hlavičkou své univerzity zúčastnili Anežka Buzrlová (Univerzita Karlova v Praze) a Roman Pafkovič (Vysoké učení technické v Brně). Anežka na skifu vybojovala bronzovou medaili, Roman skončil v závodě dvojskifů na čtvrtém místě.

Markéta Nedělová se ve stejném termínu zúčastnila s reprezentačním výběrem České republiky mezinárodní veslařské regaty v německém Essenu, kde si nevedla špatně. Na párové čtyřce ve složení Matušíková, Flamíková, Nedělová, Žabová vybojovala druhé místo a na dvojskifu společně s Annou Žabovou byla čtvrtá. Náročný víkend zakončila taktéž čtvrtým místem ve skifu za dvěma německými závodnicemi a švýcarskou veslařkou.