Mladí břeclavští veslaři bojovali na brněnské přehradě

22. 5. 2019

O víkendu 18. – 19. 5. 2019 se na brněnské přehradě uskutečnil 48. ročník Mezinárodní brněnské regaty mládeže. Regata je dobrou příležitostí k otestování výkonnosti závodníků, protože kromě nejlepších českých posádek se jí již tradičně účastní také silná konkurence ze zahraničí. V letošním roce se přihlásili závodníci ze Slovenska, Polska, Rakouska a Litvy. Tentokrát veslařům na nevyzpytatelném „Prýglu“ počasí přálo a všechny jízdy byly odjety bez větších problémů, i když v silném protivětru.

Víkendový program je složen ze sobotních rozjížděk, kde si posádky dle umístění vybojují účast v nedělních finálových jízdách. Tento závod je také součástí bodování Českého poháru ve veslování družstev.

V žákovských kategoriích se závodu zúčastnili starší žáci Marek Husařík, Martin Rejda, Michal Kos a starší žákyně Gabča Snopková. Husařík obsadil na skifu 14letých 9. místo a Rejda mezi 13letými také 9. místo. Spolu s Kosem a kolegou z Olomouce na párové čtyřce s kormidelníkem skončili na celkovém 17. místě z 22 posádek. Michal Kos na dvojskifu ve společenství s Olomoucí obsadil 18. místo z 23 posádek. Snopková na skifu ve své kategorii získala bronzovou medaili a s kolegyní z Mělníka vybojovala ve dvojskifu v konkurenci 22 posádek pěkné 9. místo.

V dorosteneckých kategoriích byl přihlášen největší počet posádek a konkurence byla na úrovni Mistrovství republiky. Kluci na nepárové čtyřce v sestavě Marek Dvořák, Martin Ježek, Petr Polášek a Matěj Halady obsadili pěkné 4. místo za posádkou z Rakouska. Bramborovou medaili získali i na osmě ve společenství s veslaři z Třeboně, kde je o třetí místo připravila nepozornost kormidelníka v závěrečném finiši. Párová čtyřka v sestavě Adam Maurič, Petr Polášek, Martin Ježek a Matěj Halady vybojovala v konkurenci 22 posádek z Rakouska, Polska a Slovenska 9. místo. Dvojskif Adam Maurič a Matěj Kašík obsadili mezi 34 přihlášenými posádkami 18. místo. Na skifu oddíl reprezentoval Matěj Kašík. V těžkých podmínkách a silné konkurenci obsadil z 23 skifařů velmi pěkné 11. místo .

Dorostenky Sabina Skoumalová, Tereza Melská a Karla Knötigová ve společenství s veslařkami z Brna vybojovaly na osmě 5. místo v těsném závěsu za medailovou pozicí. Na skifu se Karla Knötigová umístila v konkurenci 17 veslařek na 11. místě. Na dvojskifech reprezentovaly oddíl posádky Melská – Skoumalová a Knötigová ve společenství s ČVK Brno. Melská a Skoumalová nepostoupily do nedělních finálových jízd a obsadily mezi 21 posádkami 19. místo, Knötigová si s kolegyní z Brna zajely finále C a celkově obsadily 14. místo. Na dvojce bez kormidelníka obsadily Melská se Skoumalovou celkově 7. místo z 8 startujících posádek.

Jediná juniorka v oddíle Anička Balgová startovala na těchto závodech ve třech disciplínách. Na skifu obsadila ve finále A 5. místo, na osmě ve společenství Otrokovic a Přerova 2. místo a na párové čtyřce vybojovala opět ve společenství 6. místo.

Celkově se dá říct, že závody splnily očekávání a trenéři si udělali obrázek výkonnosti svých svěřenců před nadcházejícími vrcholy sezony Mistrovstvím Moravy, Primátorkami a Mistrovstvím ČR v Račicích na konci června.