Mistrovství republiky žactva: to nejlepší na konec!

30. 6. 2018

O minulém víkendu v Labe Aréně v Račicích probíhalo za ne příliš příznivého počasí, kdy se střídal déšť s nepříjemným větrem, Mistrovství České republiky žactva. Slovácký veslařský klub na sever Čech vyslal malou, osmičlennou skupinu závodníků. Dlouho to vypadalo, že se břeclavští veslaři domů vrátí bez medaile, když na řadu přišel poslední a zároveň nejobsazenější závod celého programu – párové čtyřky s kormidelníkem starších žáků.

Posádka ve složení Matěj Halady, Jakub Mališ, Hugo Pfeifer, Matěj Kašík, kormidelník Marek Husařík do finále A odstartovala pomaleji než zbytek startovního pole. Během chvilky se do čela dostaly lodě Pardubic a Olomouce, naši kluci se drželi na čtvrté příčce za posádkou ČVK Brno. Postupně se však tlačili dopředu a na metě pěti set metrů již hájili bronzovou pozici. Ve druhé polovině závodu k žádným zásadním zvratům nedošlo, a tak si závodníci Pardubic a Olomouce mezi sebe rozdělili zlaté a stříbrné medaile a břeclavští veslaři si na krk zaslouženě pověsili bronz. Kluci tak „za sebou“ nechali úctyhodný počet 36 dalších párových čtyřek starších žáků, z nichž s některými se potkali v rozjížďkách či semifinále.

Ještě před povedeným závodem na „párovce“ se Matěj Halady s Matějem Kašíkem do velkého finále podívali také na dvojskifu. Tam však skončili „až“ šestí. I to je ale velmi slušný výsledek vzhledem k tomu, že dvojskifů žáků starších se ve startovní listině objevilo 39 a šlo tedy o druhý nejobsazenější závod celého mistrovství.

Dalšími závodníky oblékajícími dres SVK na tomto vrcholu mládežnické sezony byli mladší žáci František a Denis Zaliberovi. Ti společně usedli do dvojskifu, tam se jim však nepodařilo postoupit z rozjížděk do dalších bojů. Na párové čtyřce ve společenství s veslaři z Otrokovic jim finále A uteklo o tři vteřiny a spadli tak do finále B, kde cílem projeli jako čtvrtí.

Jedinou břeclavskou zástupkyní ženského pohlaví byla v Račicích mladší žákyně Gabriela Snopková. I přes to, že vesluje teprve krátce, podařilo se jí na skifu postoupit z rozjížďky do semifinále a následně do finále B, kde skončila čtvrtá, pouhou půlsekundu od pomyslného bronzu. Na párové čtyřce s kormidelníkem ve společenství se závodnicemi Olomouce ve finále B dokonce zvítězila.

Na přelomu června a července se v Račicích uskuteční další mistrovství republiky, tentokrát dorostu, juniorů a seniorů, kam Slovácký veslařský klub vyšle již početnější skupinu veslařů.