Mistrovství republiky na trenažeru: radost i zklamání břeclavských veslařů

22. 2. 2018

Již 25. ročník Mezinárodního mistrovství České republiky v jízdě na veslařském trenažeru hostila v neděli Olomouc. Do kongresového sálu Clarion Congress Hotelu, kde mistrovská klání probíhala, se sjelo více než 500 závodníků z České republiky, Slovenska a Rakouska. Závody na dvoukilometrovou vzdálenost se nesly v duchu napínavých soubojů až do posledního metru a veslaři Slováckého veslařského klubu Břeclav se z nich vrací s bilancí 2 medaile, 1 pohár.

Mistrovství republiky zahájili svými závody hendikepovaní sportovci, hned po nich následovala kategorie dorostenek. V té měl Slovácký veslařský klub jedinou zástupkyni, Magdalenu Novotnou. Osobním rekordem v čase 7:39,0 se Magda ve startovním poli více než čtyřiceti závodnic zařadila na velmi slušné páté místo, přesto u ní převládlo spíše zklamání. O pouhou sekundu se jí totiž nepodařilo splnit limit stanovený pro juniorské závodnice, čímž se připravila o možnost startovat na jarních kontrolních závodech za tuto věkovou kategorii a usilovat tak o start na juniorském mistrovství Evropy či světa.

Mezi dorostenci se v břeclavském dresu na start postavili čtyři závodníci. Nejlépe se vedlo devětadvacátému Martinu Ježkovi. Ten do kategorie dorostu spadá teprve od letošní zimy, proto lze v jeho podání hovořit o dobrém výsledku. Další dva břeclavští „prvoročáci“, Petr Polášek a Marek Dvořák, skončili na 59., resp. 69. místě. O rok starší a zkušenější Patrik Ptáčník obsadil 46. příčku.

Zřejmě největší emoce mezi fanoušky i samotnými závodníky Slováckého veslařského klubu vyvolal závod juniorů, který přinesl jak radost, tak i velké zklamání. Na umístění na předních příčkách, ba dokonce na medaili pomýšleli oba břeclavští talenti, Dalibor Neděla a Aleš Pospíšil. Dalibor se však podle svých slov při závodě necítil v psychické pohodě a již po pár desítkách metrů dvoukilometrové trati bylo jasné, že s největší pravděpodobností do bojů o medaile nezasáhne. O tom, že šlo spíše o trápení než bojovný výkon, svědčí i fakt, že Dalibor za svým osobním rekordem z letošní zimy zaostal téměř o 20 sekund, což pro něj znamenalo nelichotivé sedmadvacáté místo. Zcela jiný příběh se odehrál na trenažeru, na kterém seděl Aleš Pospíšil. Ten se už od startu držel v popředí startovního pole a v průběhu závodu svou pozici neustále vylepšoval. Na posledních dvou stech metrech pak svedl se slávistou Vackem tuhý boj o bronzovou medaili, ze kterého vyšel o necelou sekundu vítězně. Výsledkovou listinu doplnili ještě další dva břeclavští junioři, třicátý devátý Dominik Kučera a sedmdesátý první Adam Dalibor Jurčík.

Příjemný je pohled do výsledkové listiny mužů lehkých vah, kde Matěj Osička, který vesluje teprve od loňského léta, zaujímá mezi čtyřiatřiceti startujícími osmnáctou příčku. V hodnocení kategorie mužů lehkých vah do třiadvaceti let svým časem dosáhl na osmé místo.

„Stálice“ břeclavského veslování v ženské kategorii, Anežka Buzrlová a Markéta Nedělová, na letošním mistrovství republiky také nechyběly. Dlouho to vypadalo, že Anežka při závodě překoná svůj několik let starý osobní rekord, nakonec se jí to o pouhé dvě desetiny sekundy nepodařilo. Těšit ji však může dvanácté místo z celkem osmadvaceti startujících a také šesté místo mezi akademičkami. Markétu její nejrychlejší letošní čas vynesl na osmou příčku celkově, páté místo jí patřilo mezi ženami do třiadvaceti let a bronzové medaile se dočkala v závodě akademiček. Domů si navíc odvezla i pohár za druhé místo v celkovém hodnocení letošního Poháru České republiky v jízdě na veslařském trenažeru.

Radost příznivcům Slováckého veslařského klubu jistě udělá i pohled do výsledkové listiny závodu mužů. Ten totiž zcela ovládl břeclavský odchovanec Lukáš Helešic. První příčku obsadil nejen mezi muži celkově, ale i v hodnocení závodníků do třiadvaceti let a na stupínek nejvyšší vystoupal dokonce i mezi akademiky. Z Olomouce si navíc odváží o několik sekund vylepšený osobní rekord.

Na závěr závodního programu se v břeclavském dresu představil v kategorii veteránů Antonín Přibil, který obsadil páté místo.

Nedělní trenažerové mistrovství republiky neoficiálně uzavřelo zimní část veslařské přípravy, a proto je na čase, aby závodníci oprášili lodě a vesla a začali ladit formu na důležité jarní závody, mistrovství republiky na dlouhé dráze a kontrolní závody, které rozhodnou a složení reprezentačních posádek pro nadcházející sezonu.