Mistrovství ČR juniorů a masters

16. 7. 2012

Víkendové Mistrovství republiky v Třeboni představovalo pro veslaře poslední velkou akci před zaslouženým odpočinkem po první části letní sezony. Startovali zde závodníci z kategorie veteránů a juniorů. Startovní pole juniorů měly možnost doplnit i tři nejlepší dorostenecké posádky z nedávného Mistrovství republiky dorostu.

Po sobotních rozjížďkách, kterým ještě trochu přálo počasí, se ve velkých vlnách konaly finálové závody. V jednu chvíli musely být dokonce závody přerušeny, protože lodě nebyly schopné v obrovských vlnách vůbec dojet do cíle. Na toto doplatil zejména Jakub Starnovský se svým parťákem z Lodních sportů Brno na dvojskifu, kdy při závodě chytli pověstného raka, nalomili veslo a do cíle dojížděli téměř jako na ponorce. Daleko více se dařilo břeclavským dorosteneckým mistrům na čtyřkách. Markéta Nedělová a její spolujezdkyně na čtyřce párové se dokázaly prosadit mezi juniorkami na stříbrnou pozici. Anežka Buzrlová svůj první rok mezi juniorkami zakončila vítězstvím na skifu v malém finále a své výsledky korunovala mistrovským titulem na osmě. Velmi těžkou pozici měli před sobotním startem břeclavští dorostenci, kdy viróza postihla veslovoda Lukáše Helešice a půl hodiny před startem došlo k jeho výměně za Petra Rampulu, který tak doplnil na čtyřce bez kormidelníka svého bratra Richarda a pardubické závodníky Košku s Jechem. Tato improvizace nakonec přinesla bronzové medaile. Protože nebylo jiné vyhnutí, sobotní rozjížďky musel absolvovat na párové čtyřce i Lukáš Helešic, kde je s bratry Rampulovými doplnil Šimoník z Uherského Hradiště. O jejich postupu do finále ze třetího místa rozhodly 4 desetiny. V nedělním finálovém závodě překvapila tato dorostenecká posádka své soupeře a dojela s minimálním odstupem za juniorskou reprezentační párovou čtyřkou. V tomto závodě dojel na třetím místě Jakub Starnovský se svojí juniorskou posádkou.

Veteránské závody jsou rozděleny na množství věkových kategorií, kdy se počítá i se závodníky starší osmdesáti let. Mezi veteránkami sbíraly medaile sestry Blanka Mikýsková a Slávka Kouřilová. Nejhodnotnější byla jejich zlatá medaile na dvojskifu a další zlato získaly společně na osmě. Slávka Kouřilová dojela ještě se Zdeňkem Šilem v mixovém dvojskifu na druhém místě a Blanka Mikýsková získala bronzovou medaili na párové čtyřce. Svůj vysoký standart dokázal Josef Akai, když zvítězil mezi skifaři své kategorie, k tomu přidal prvenství na dvojskifu mixovaných posádek, druhé místo na párové čtyřce a páté místo na dvojskifu společně s Milanem Novotným, kterého budou znát asi spíše příznivci fotbalu jako lékaře fotbalistů MSK Břeclav. Zdeněk Šil dojel ve starší kategorii skifařů na třetím místě a na dvojskifu s Karlem Vaňkem čtvrtý.