Mistrovství ČR žactva, dorostu a U23

3. 7. 2012

O posledním červnovém víkendu se na umělý vodní kanál v Račicích sjeli veslaři ze všech klubů ČR, aby zde ze sebe vydali maximum v boji o tituly mistrů republiky. Tato událost je vyvrcholením celoročního úsilí sportovců i jejich trenérů. Závodů se zúčastnili mladší a starší žáci, dorost a dospělí do 23 let. V letošním roce se zvětšila členská základna nejen našeho klubu, ale i ostatních, a proto byl boj o cenné kovy náročnější než v letech minulých. Extrémní teploty, které se pohybovaly nad 30° C, činily závody ještě obtížnějšími. I přes všechny překážky se břeclavským opravdu dařilo.

V kategorii mladších žákyň bohužel Břeclav přišla díky nemoci o svoji velkou medailovou naději, Terezu Hlavinkovou. Její oddílová kolegyně Lucie Štěpánková, pro kterou mistrovství znamenalo teprve druhé závody, vypadla na skifu i dvojskifu ve společenství s Olomoucí již v rozjížďkách.

Největší úspěch mladších žáků zaznamenali Jan Holbík a Dalibor Neděla spolu se závodníky z Otrokovic a Uherského Hradiště na párové čtyřce s kormidelníkem Alešem Suským, kdy se díky mohutnému finiši dokázali probojovat ze 4. místa až ke stříbru. Jan Holbík pak na skifu dosáhl pátého místa a Dalibor Neděla spolu s hodonínským Radkem Svitákem na dvojskifu šestého místa v malém finále. Nejmladším zástupcem byl Vlastimil Duchoň, který s přehledem zvítězil na skifu ve finále B a na párové čtyřce s kormidelníkem společně s ČVK Brno skončil ve finále B na 5. místě.

Párové čtyřky starších žáků byly jednou z nejnabitějších disciplín, a proto bylo velice těžké se prosadit. Čistá břeclavská loď ve složení Ondřej Klimovič, Radim Dovrtěl, Marek Kašpar a David Novák se bohužel nedokázala z rozjížděk probojovat dál. Jakub Klimovič usedl v této disciplíně za veslo společně s veslaři Otrokovic a celkově skončili na pěkném 5. místě. Další disciplínou, ve které se předvedli David Novák a Marek Kašpar, byla čtyřka s kormidelníkem, kde spolu se závodníky Mělníka vypadli také hned v rozjížďce. Bratři Klimovičové na dvojskifu se dostali až do velkého finále, kde skončili pátí. Jediným skifařem startujícím za SVK Břeclav byl Radim Dovrtěl, který si vyjel celkové 9. místo.

Hned dvě medailová umístění získaly dorostenky. Pro zlato a titul mistryně republiky si na čtyřce párové způsobem start-cíl přijela Markéta Nedělová ve společenství s děvčaty z jiných klubů. Ve stejné disciplíně startovaly také Eva Šragová s Robinou Bolečkovou společně s Lysou nad Labem a Brnem a vyhrály malé finále. Další medaili do sbírky břeclavských dorostenek představovalo stříbro ze čtyřky párové s kormidelníkem, které získaly Markéta Nedělová s Evou Šragovou. Robině Bolečkové na skifu se nepodařilo probojovat z rozjížďky.

Úspěšní byli také břeclavští dorostenci. Titul získali Lukáš Helešic, Petr Rampula a Richard Rampula společně s Markem Šimoníkem z Uherského Hradiště na čtyřce párové. Také čtyřka nepárová, ve které seděl Lukáš Helešic a Richard Rampula, nedala nikomu šanci a přijela si pro zlato. Další medaili, bronzovou, přidali Helešic a R. Rampula na dvojce bez kormidelníka. Překvapením byl speciálně pro tyto závody sestavený dvojskif Petr Rampula a Lukáš Košťál. Lepšili se každým dnem a 6. místo nakonec představovalo velmi dobrý výsledek. Velké naděje byly vkládány do skifaře Petra Rampuly, soupeři však překvapili a zbyla na něj jen neoblíbená čtvrtá příčka.

Jediný náš zástupce kategorie mužů do 23 let, Aleš Suský, proměnil každý ze svých startů v medaili. Stříbro získal na skifu lehkých vah, kdy nestačil jen na suverénního Viktoru z Hodonína, a také na dvojskifu lehkých vah s veslařem z pražské Dukly. Dva nejlepší lehké dvojskify společně usedly do párové čtyřky a rozdaly si to s párovkami těžkými. Tento boj přinesl Aleši Suskému bronz.

Závodnice ženské kategorie Petra Pafkovičová startovala v méně obsazeném závodě párových čtyřek a společně se svými spolubojovnicemi získaly bronz.

Celkem tedy Břeclavští přivezli tři mistrovské tituly, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile, což můžeme považovat za velmi pěkný výsledek. Podíl na úspěchu celého klubu mají bezesporu také trenéři svěřenců František Pafkovič, Josef Akai a Jan Michálek, kterým patří za jejich obětavou práci poděkování. Nyní veslaře čeká Mistrovství kategorie juniorů a veteránů, které se bude konat v jihočeské Třeboni. Do závodu juniorů se nominovaly z každé disciplíny i první tři dorostenecké posádky.