Mistrovství ČR žactva a dorostu 2013

2. 7. 2013

Na vodním kanále ve Sportcentru Račice se ve dnech 27. – 30. června uskutečnilo Mistrovství ČR ve veslování žactva a dorostu pro rok 2013.

Z břeclavských nadějí nejvíce zazářila dorostenka Marie Hlavinková, která získala kompletní sadu medailí. S kamarádkou z pražského klubu Bohemians utvořily silnou dvojici a na dvojce bez kormidelníka zvítězily s náskokem pěti vteřin před favorizovanými posádkami z Přerova a Olomouce. Následně poté zasedly do dvojskifu, kde jim o špičku lodě unikla stříbrná medaile. Stříbro nakonec Marie vybojovala na čtyřce párové, když její posádku doplnily dorostenky z LS Brno a Slavie Praha.

Další cenný kov (bronzovou medaili) přivezla ze skifu jedenáctiletých mladší žačka Magdaléna Novotná, která na svém prvním mistrovství ČR podala ve všech jízdách zodpovědný a bojovný výkon. Ve skifu žaček dvanáctiletých se představila zkušená Terezka Hlavinková, která se probojovala až do finále A, v němž skončila na pátém místě. Obě tyto mladší žačky následně spojily síly v disciplíně dvojskif a zde vybojovaly opět páté místo.

Ve finále B v boji o celkově sedmé místo uspěla dvojka dorostenců Ondřej a Jakub Klimovičovi, kteří zvítězili o délku lodě. Ve finále B uspěl také jedenáctiletý skifař Matěj Helešic, který o vítězství tvrdě bojoval celou kilometrovou trať. Do čtyřky párové dorostenců zasedli bratři Klimovičovi, L. Košťál a J. Vaculík z Uh. Hradiště, kteří skončili na desátém místě. Na místě jedenáctém skončila posádka čtyřky žáků starších ve složení, R. Dovrtěl, J. Holbík, D. Neděla, D. Hladík a na kormidle M. Nedělová.

V silně obsazeném závodě dvojskifu žáků mladších vybojovala posádka Vlastimil Duchoň a Matěj Helešic dvanáctou příčku. V závodě skifařek jedenáctiletých startovala Dominika Kocmanová, která začala veslovat před měsícem, a bylo vidět, že se lepšila každým závodem. Její jedenácté místo je příslibem do budoucna. Sítí jízd na čas a semifinále se do hlavních závodů neprobojovali naši další začínající veslaři David Schuster a David Novák, kteří přijeli nasát zkušenosti a atmosféru mistrovských závodů.

Tímto mistrovstvím skončil vrchol první poloviny závodní sezóny pro žactvo. Naopak medailisté z dorostenecké kategorie můžou startovat za týden na mistrovství ČR juniorů a seniorů, které se koná opět v Račicích.