Mistrovství České republiky ve veslařských sprintech: titul, 2x stříbro, 2x bronz. Vítězství starších žáků v Českém poháru!

27. 9. 2016

V pátek 23. září se sjeli nejlepší veslaři do Labe arény v severočeských Račicích, aby zde bojovali o tituly a cenné kovy na Mistrovství České republiky ve sprintu. Mistrovství na krátkých tratích je vypsáno pouze pro kategorie dorostu a starších a veslaři v břeclavských barvách si vůbec nevedli špatně.

Mistryněmi České republiky se v kategorii žen na čtyřce párové staly břeclavské veslařky Anežka Buzrlová s Markétou Nedělovou, které spolu se závodnicemi Veronikou Brázdovou (Hodonín) a Michaelou Tomaštíkovou (Uherské Hradiště) nikoho nenechaly na pochybách, že titul poputuje na Moravu. Ženy zajely svůj sprinterský závod velmi zkušeně a s přehledem si dojely pro titul před posádkou složenou z veslařek Pardubic a Bohemians Praha. O svém vítězství rozhodly zejména ve druhé polovině trati, kdy si vytvořily rozhodující náskok. Není bez zajímavosti, že naše veslařky na této trati obhájily loňský titul, kdy se představily v podobné sestavě s hodonínskou Brázdovou a pardubickou Příhodovou. Svůj výkon ještě okořenily stříbrnou medailí na čtyřce bez kormidelníka, když ve stejné sestavě zaostaly poměrně těsně za vítěznou posádkou složenou z veslařek Olomouce a VK Smíchov. Anežka bojovala také na skifu a k medaili jí chybělo málo, když skončila na nejméně populárním čtvrtém místě.

Mezi muži se dařilo Petru Rampulovi s Alešem Suským, kteří spolu s veslaři z VK Přerov vybojovali pro břeclavské barvy bronzovou medaili na párové čtyřce, když jim ke stříbru chyběla necelá půl sekunda. Petr Rampula navíc s kolegou z Přerova Gerhátem vybojoval čtvrtou příčku na dvojskifu. Aleš Suský startoval i v závodě skifařů, tady se mu ale nepodařilo z rozjížďky postoupit do finále.

Velmi povedené mistrovství mají za sebou břeclavské juniorky Klára Nosková a Leona Balgová. Děvčata nejdříve vybojovala dvě čtvrtá místa na čtyřce bez kormidelníka (spolu s veslařkami z Loun) a na dvojce bez kormidelníka. Zaslouženou bronzovou medaili, která pro ně bude jistě znamenat motivaci do dalšího tréninku, si naše děvčata přivezla z osmy. V posádce kromě nich seděla také děvčata z VK Smíchov a z klubu Ohře Louny. Nutno podotknout, že skvělou práci při kormidlování této osmy odvedl břeclavský Lukáš Nešpor.

Svoji příslušnost mezi nejlepší nepárové veslaře v kategorii dorostenců v republice potvrdili Aleš Pospíšil s Daliborem Nedělou. Na dvojce bez kormidelníka do posledních metrů bojovali o titul s favorizovanou přerovskou posádkou, která letos nenašla při domácích závodech přemožitele. Dalibor s Alešem nakonec na titul mistrů ČR ztratili dvanáct setin sekundy, ale i ze stříbrné medaile měli velkou radost. Spolu s kolegy Dominikem Kučerou a Samuelem Polachem si na čtyřce bez kormidelníka dojeli pro pěkné páté místo a pouze nemoc jednoho z členů posádky je na poslední chvíli vyřadila z bojů o medaile v závodě osem dorostenců.

V rozjížďkách se na dvojskifu představila nově vytvořená dvojice Adam Jurčík a Martin Spanakis, kterým se ale do finále postoupit nepodařilo. Podobný osud měla břeclavská párová čtyřka ve složení Adam Jurčík, Dominik Kučera, Martin Spanakis a Samuel Polach. V nabité disciplíně se jely tři rozjížďky, ze kterých do finálových bojů postupovaly první dvě lodě. Naše posádka skončila ve své rozjížďce bohužel na prvním nepostupovém místě.

Víkendový program (24. – 25. 9.) pak přinesl vyvrcholení celoroční soutěže veslařských klubů v podobě finále Českého poháru a Mistrovství ČR družstev. Do jeho hodnocení se započítávají výsledky klubů z vybraných závodů (například mistrovství oblastí, Pražské primátorky či mistrovství ČR jednotlivých věkových kategorií). V Českém poháru jsou pak hodnoceny kluby nejen celkově, ale také podle jednotlivých věkových kategorií od mladších žáků až po kategorii žen a mužů. Jako celek obsadil Slovácký veslařský klub 10. místo z 35 (3. nejlepší moravský klub za VK Olomouc a ČVK Brno), čímž se přiblížil svému historicky nejlepšímu výsledku z roku 2012, kdy zaznamenal 9. místo! Výrazný posun v tabulce oproti minulému roku (21. místo v celkovém hodnocení) má „na svědomí“ zejména velký nárůst základny klubu, a to v mládežnických kategoriích.

Právě mezi nimi Slovácký veslařský klub Břeclav dosáhl obrovského úspěchu. V kategorii starších žáků (chlapci) skončil první mezi všemi kluby České republiky! To vypovídá nejen o tom, že se SVK Břeclav v posledních letech podařilo přilákat k veslování značné množství dětí, ale také o tom, že naši svěřenci výkonnostně „vyrostli“ a jsou na závodech úspěšní. Družstvo starších žáků tak navázalo na dosud jediné vítězství SVK v bodování jednotlivých věkových kategorií (rovněž starších žáků), které je však staré již osm let. Tehdy vítěznou skupinu tvořili zejména Jakub Starnovský, Lukáš Helešic či bratři Rampulové. Jmenovitě se v roce 2016 o první místo v Českém poháru zasloužili především tito veslaři: Petr Polášek, Jan Turek, Timon Vlašic, Šimon Helešic, Matěj Helešic, Patrik Ptáčník, Tobiáš Mitrič, Danny Kubík, Adam Maurič, David Nešpor a kormidelník Lukáš Nešpor. Opomenout nesmíme ani velmi šikovné starší žákyně, které v rámci hodnocení všech veslařských klubů dosáhly skvělého pátého místa.

Samotné Mistrovství ČR družstev našim barvám přineslo jediné vítězství, a to v kategorii dvojskifu mužů lehkých vah, kde jako první proťali cílovou pásku Aleš Suský a Petr Rampula. Z druhých míst se pak radovalo několik břeclavských posádek. Starší žákyně Magdalena Novotná s Annou Balgovou ho získaly na dvojskifu a Magda přidala druhé místo i na skifu. Dalibor Neděla s Alešem Pospíšilem brali stříbro na dvojkách bez kormidelníka mezi dorostenci a společně se Samuelem Polachem a Martinem Spanakisem byli druzí i na osmě.