Galavečer při vyhlašování sportovce okresu Břeclav ovládli veslaři SVK, starší žáci byli oceněni v anketě „Veslař roku 2016“

13. 2. 2017

V prostorách multifunkčního centra Státního zámku Lednice proběhl v pátek 3. února 2017 slavnostní galavečer při příležitosti vyhlášení ankety „Sportovec roku 2016 okresu Břeclav“. Akci pořádalo Regionální sdružení České unie sportu, která sdružuje jednotlivé sportovní svazy, mediálním partnerem akce byl Břeclavský Deník.

Hlavní kategorii dospělých, „Sportovec okresu Břeclav 2016“, ovládly břeclavské veslařky, členky Slováckého veslařského klubu, Anežka Buzrlová s Markétou Nedělovou, které mezi sportovci ostatních sportovních svazů získaly nejvíce hlasů. Zatímco pro Anežku první místo znamenalo obhajobu z loňského roku, pro Markétu bylo vítězství v této prestižní anketě premiérou. Obě mladé veslařky spolu letos získaly několik cenných kovů na Mistrovství České republiky ve veslování, těší je zejména titul mistryň republiky na párové čtyřce ve sprintech a rovněž druhé místo na čtyřce bez kormidelníka, taktéž ve sprintu. Na dvoukilometrové trati pak vybojovaly stříbrnou medaili na párové čtyřce.

V anketě se v první desítce umístili ještě další dva veslaři SVK, Aleš Suský, který obsadil celkově šestou příčku, a Petr Rampula, devátý v pořadí. Aleš s Petrem vybojovali na čtyřce párové bronzovou medaili na MČR ve sprintech, Petr přidal kov stejné barvy také na dvojskifu na MČR na klasické dráze.

Skvěle si v kategorii mládežnických sportovních kolektivů v anketě vedli starší žáci SVK Břeclav (chlapci), kteří ve své kategorii zvítězili. K triumfu jim nejvíce pomohlo vítězství v kategorii starších žáků v Českém poháru ve veslování. Jmenovitě se v roce 2016 o první místo v Poháru zasloužili především tito veslaři: Petr Polášek, Jan Turek, Timon Vlašic, Šimon Helešic, Matěj Helešic, Patrik Ptáčník, Tobiáš Mitrič, Danny Kubík, Adam Maurič, David Nešpor a kormidelník Lukáš Nešpor. Navíc Patrik Ptáčník, Timon Vlašic, Jan Turek, Šimon Helešic a kormidelník Lukáš Nešpor dokázali na MČR vybojovat na čtyřce s kormidelníkem stříbrnou medaili. Na samotném galavečeru však chlapci nebyli přítomni (cenu za ně přebíral Aleš Suský), protože v téže době se zúčastnili slavnostního vyhlášení ankety „Veslař roku 2016“ v Praze, kde přebrali cenu právě za vítězství v Českém poháru.

Cenného úspěchu dosáhli mladí juniorští veslaři Dalibor Neděla s Alešem Pospíšilem a Magdalena Novotná, kteří byli oceněni v kategorii „Sportovní talent okresu Břeclav 2016“. Dalibor s Alešem obsadili celkově třetí místo, Magdalena skončila v anketě šestá. Mladí junioři spolu jezdí na dvojce bez kormidelníka, kde na MČR ve sprintech získali stříbrnou medaili. Na dvoukilometrové trati se stali mistry ČR na čtyřce bez kormidelníka a bronz přidali na čtyřce s kormidelníkem, sami si cení také vítězství na Olympic Hopes Regatě 2016 v Brně, kde zvítězili na čtyřce s kormidelníkem. Magdalena vybojovala stříbrnou medaili na MČR ve skifu a bronz přidala na párové čtyřce.

Výrazného úspěchu zaznamenalo břeclavské veslování také v osobě svého odchovance, olympionika Lukáše Helešice, který dnes hájí barvy Dukly Praha. Lukáš zvítězil v kategorii „Osobnost v oblasti sportu okresu Břeclav 2016“. Lukáš si jistě nejvíce cení sedmého místa z Olympijských her v Riu de Janeiro, které vybojoval spolu s Jakubem Podrazilem na dvojce bez kormidelníka, a také titulu akademického mistra světa. Cenu za Lukáše přebírala Markéta Nedělová.

Rovněž trenéři SVK Břeclav z ankety nevyšli na prázdno. V kategorii „Trenér okresu Břeclav 2016“ zvítězil Josef Akai, jehož trenérská práce je podepsána pod většinou letošních úspěchů břeclavských veslařů. Cenu za něj přebírala dcera Markéta.